Pamatuju si, že jsem celou vejšku cestu domů prochodila přes parfumérie. Bylo to spojení se světem, který mě těšil a na který jsem neměla tolik času. Můj nos tam mohl trávit hodiny a být pořád v pohodě. Nikdy mě nebolela hlava ani se mi vůně nemíchaly. Dodneška tyhle kratochvíle zbožňuju. Očichávání vůní a hledání té, nad kterou by zaplesal celý můj systém. Taky vám trvá sto let, než to s nějakým parfémem skutečně klapne natolik, že ho můžete dokonce nosit? Zavzpomínala jsem, které vůně v průběhu let můj nos vyhodnotil jako ty pravé. Nejsou to vždy ty nejkvalitnější a nepropracovanější vůně na trhu, ale z nějakého důvodu se se mnou spojily a vyladily struny mého já.

By spontaneous by Avon. Začátek všeho. První zásah a první odhodlání

Někde se začít musí, že jo. Tohle byla úplně první vůně, která mě nadchla a kterou jsem si sama pořídila. Dodneška si vybavuju to letní odpoledne u babičky v kuchyni. Poobědový klid, kdy ve vzduchu ještě lehce voní jídlo, otevřené okno do dvora, které do místnosti vpouští letní ruch a vzduch navoněný sluníčkem, a igelitový ubrus na stole. Přejela jsem zápěstím přes stránku s touhle vůní a okamžitě se ve mně všechno spojilo v silném okamžiku. Znáte ten pocit, když každá složka parfému zaklapne někam do vašeho systému a celé to jakoby cvakne? Dokonale. Plně. Teď. Byla jsem malá, nějaký začátek gymplu myslím, a tu vůni jsem zbožňovala. Byla taková ta vodní a zelená se zajímavým nádechem vlhké trávy. Tehdy tyhle „vodní“ vůně teprve začínaly a já se zamilovala.

Hlava čerstvé posekaná tráva, grapefruit, zázvor, listy rostliny Lantana
Srdce hrachor, růžová konvalinka, frézie, vlčí mák
Základ březové dřevo, bambus, pižmo

Milovala jsem tu atmosféru léta, kterou jsem u babičky zažívala. Horké světlé dny, dvůr s poklidně pokvokávajícíma slepicema, sad s voňavými stromy a pichlavé pole, po kterém jsme se proháněly. Hrozně ráda jsem si tam oblékla sukni a v letním odpoledni se ponořila do Avon katalogu. Hltala jsem všechno, co tam bylo, a představovala si samu sebe s tím vším. Byly to vzácné chvíle plné zázraků, kterých jsem se nemohla nabažit.

Bavilo mě přejet zápěstím po papíře a zasnít se do parfému. Vnímat jednotlivé složky s náznakem vůně papíru a nechat se tím celkem nakonec pohltit. Nasát obrázek a marketingová slova, která k tomu byla, a ponořit se do okamžiku, až jsem ho pochopila. Be spontaneous byla taková moje první láska, kdy jsem se odhodlala a jeden takový zázrak si dovolila přitáhnout do svého života.

První spojení s růží a dřevem bylo jako probuzení. Rosa bulgara by Zara

Rosa bulgara od Zary by se dala označit za první takříkajíc normální dospělou vůni, kterou jsem vlastnila. Svůj historicky úúúplně první „parfém“ jsem dostala v sadě s dětskými malovátky, když mi bylo x. Byl to malý růžový flakon a uvnitř nepochopitelně těžká a babská vůně. Byl to ale jediný a první parfém, který jsem vlastnila, tak jsem ho čas od času pyšne nosila, i když už tehdy jsem si uvědomovala, že ta vůně je úplně mimo a že smrdím jako stará šlapka… Když jsem se o několik let později kradla regály s oblečením a touživě po všem pokukovala, zahlédla jsem také poličky s krásnými skleněnými minimalistickými vůněmi. Okamžitě jsem zatoužila je vyzkoušet, protože mě vůbec nenapadlo něco takového mezi oblečením hledat. Taky jste se jako malé holky hrozně v obchodech styděly? Mně vždycky trvalo několik stydlivých a prchavých návštěv, než jsem vzala do ruky svůj vysněný kousek. Hrozně jsem se bála, že na mě budou všichni koukat a smát se mému vkusu. Dneska už je mi naštěstí třicet a víte co? Občas mě tenhle dětský záchvat ještě popadne…

Hlava magnólie
Srdce bulharská růže
Základ santalové dřevo

Tehdy jsem poprvé pochopila, jaké typy vůní budou v mém životě hrát hlavní roli. Ty s růžema. Po více jak desetiletí byly růžové vůně vždycky ty, které mi voněly nejvíce. Rosa bulgara nebyla ale obyčejná růžová šplíchačka, které mě nechávaly chladnou, měla v sobě santal, suchou štiplavost a jakousi zajímavou hloubku, kterou jí dřevo propůjčovalo. Dodnes kombinaci květin a dřeva v parfémech miluji. Flakón byl krásně skleněný a jednoduchý, lahodil mému nitru s lehkým překvapením, že se to dá taky dělat jinak. Do té doby jsem totiž byla zvyklá na jásavé kulaté lahvičky z Avonu.

Pamatuju si ten otazník v hlavě, když jsem si k vůni poprvé čichla. Zírala jsem na tu poličku mezi hadrama a přemýšlela, jestli je možný potkat svůj vysněný parfém zrovna tady. Ještě párkrát jsem do obchodu zašla se přesvedčit, že to nebyla fantas a opravdu mi voní, až jsem si ho nakonec domů odnesla a vypotřebovala celých 100 ml jako nic.

Co něžně ladí celé mé nitro? Chanel Chance tender

Ze všech parfémových lásek je tahle asi největší. Není to láska nejintenzivnější, ale nejjasnější. Tuhle vůni jsem objevila v obchodech někdy cca ke konci gymplu. Už delší dobu jsem kroužila kolem regálů Chanel a hrozně mě mrzelo, že mi tam nic tak úplně nesedí, protože jsem energii té značky zbožňovala. Až jsem jednou koukala na nějakou novinku v něžně růžovém flakonu. Po přičichnutí si vybavuji akorát překvapení, že to není klasický Chanel s těžkým koncem, ale něco pro mě o mnoho zajímavějšího. Je tam určitá hladivost, náznak ovoce, který mě neruší, ale naopak baví, květiny, a pak jakýsi růžový krém, který to celé zahalí, takže ty ovoce a květiny vnímáte přes lehký bělavý závoj. Tu vůni jsem milovala také proto, že na mně od začátku do konce voní téměř stejně a tak, jak já chci. Nesnáším totiž, když po hodině mám na kůži něco totálně odlišného. Já vím, že je to pravděpodobně známka dobrého a propracovaného parfému, ale mě to štve. Abych mohla vůni nosit, musí to prostě klapnout celé. Dodnes mi tenhle parfém voní absolutně a nic mi na něm nepřekáží. Je to jako něžné objetí celého mého já, ve kterém se cítím dobře a autenticky bez jakéhokoliv tlaku. Mimochodem, moje nejoblíbenější ovoce je grapefruit.

Hlava grapefruit, kdoule
Srdce hyacint, jasmín, kosatec, růže, pepř
Základ ambra, cedr, bílé pižmo

První vkročení do arabského paláce vůní. Rainbow by Al Haramain

Arabské vůně. Odjakživa mě tenhle svět vůní přitahoval jako můru světlo a dlouho jsem si myslela, že není pro mě. Někde uvnitř jsem věděla, že jednou do téhle nádhery dospěju, a pak to klapne jako nikdy s ničím. Měla jsem pravdu. Asi jako všichni jsem trpěla předsudkem, že arabské vůně jsou těžké a pro Evropana nestravitelné. Pravdou je, že kvalitní arabky mají hloubku a šíři vůně, jaká se u klasických evropských nikdy nedá potkat. Je tam úplně všechno! Květiny, ovoce, dřeva, pryskyřice, koření, oud, tabák, kůže a další v dokonalé mixu. Žeru, že arabky se ve zvyku dělají v oleji. Olejový parfém se na kůži rozvoní úplně jinak než alkohol, který dodává spíše ostrost, olej hladivost a krémovost, kterou vyhledávám.

Hlava magnólie, růže, mimóza, hortenzie
Srdce hyacint, jasmín, gardénie
Základ ambra, pačuli, santalové dřevo, myrha

Jak popsat povahu arabských vůní? Jsou tak jiné. Tak plné všeho a přitom to vždy dává smysl. Je to jako celičký svět, jako každá složka vaší mnohovrstevnaté osobnosti. Většinou parfémy cílí jen na nějakou část vašeho já. U arabských vůní mám vždycky pocit, že jsou schopné obsáhnout všechno, co se ve mně děje. Jednotlivé složky nejsou cítit všechny najednou, ale postupně vyskakují podle toho, jak se zrovna měníte vy. Tohle jsou jediné vůně, kde mě proměna toho, co vnímám, neobtěžuje, ale naopak harmonizuje.

Než najdete arabku, která vám vyhovuje, je to práce, to nepopírám. Zajímavé ale je, že i když to není váš šálek kávy, stejně pořád k tomu zápěstí čicháte a něco vás na tom cizím parfému přitahuje. Je tam něco, co chcete poznat a co vám nevadí, i když to není vaše. Když jsem otevřela Rainbow, hned jsem věděla, že mě to zaujalo. Úplně jsem jí ale propadla až za nějaký čas, kdy jsem ji byla schopná vnímat jako celek. Rainbow od Al Haramain je olejová arabka postavená na růžích. Je tak dokonalá! Nic z ní nekřičí a přitom mi připadá hluboká a plná. Je to hutnější krémová růže namletá s kousky dřeva a nějakého sladkého ovoce. Bohužel už se nikde nedá sehnat, ale její vzorek – byť vypatlaný – mám pořád. A pořád bych tuhle vůni chtěla nejvíc na světě.

Je to jako hluboká voda někde uvnitř vás. Wild rose by Song of India

Tuhle vůni jsem objevila, když jsem byla zrovna ponořená do všeho přírodního a konvenční parfémy jsem dala na čas k ledu. Song of India jsou čistě přírodí tuhé vůně v krásném dřevěném kelímku. Wild rose je jako obchůdek s vonnými tyčinkami provoněný usušenými růdými růžemi. Je v tom cosi cizího, nádech cizí kultury plné písku a tmavěmodrých látek tajemně zářících na slunci. I když by se to nezdálo, vůně není těžká, ale není obyčejná. Je to růže zahalená v kouři vonných tyčinek, které vás nechají dýchat. Probudí to ve vás jakési uzemňující hloubky, do kterých se chcete nořit pořád a pořád dokola…

Dodneška si vzpomínám, když jsem byla ve čtvrté nebo páté třídě a jela do školy metrem, že se na jezdících schodech přede mnou objevila nějaká luxusní paní. Měla vyčesané blonďaté vlasy a na sobě kožich, ze kterého koukala jen lýtka s krásnýma černýma střevíčkama. Jak se kolem mě mihla, uhodil mě do nosu její parfém. Nikdy jsem necítila nic krásnějšího. Bylo to jako letní rozkvetlá louka zalitá mlékem. Pořád si tu vůni pamatuju. Dodneška to mám jako vzpomínku na to nej, kvůli čemu bych se mohla na místě rozbrečet. Byla jsem tehdy na vážkách mezi svou touhou a stydlivostí a už už jsem se jí šla zeptat, co to má na sobě, když jezdící schody končily a mně došla odvaha. Od té doby se žen pravidelně ptám, čím to hezky voní. Naposled to takhle na podzim byla Envy me od Gucciho. Tu vůni už jsem cítila na ženách ve městě snad stokrát, má ji skoro každá, je to jednoduchá květinová vůně bez dalších křečí a pro fajnšmekry i dost nezajímavá. A možná právě proto mi pokaždé tak voní. Prostě jen kytky a já…


Kde tyto vůně ukořistit?

Notino.czChanel Chance Tender EDT 50 ml za 2482 Kč, a Chanel Chance Tender EDP 50 ml za 3089 Kč. Řada Chanel Chance má více druhů, nejen Tender, podívat se můžete na celou nabídku zde
Biooo.cztuhý parfém Wild rose od Song of India, krásný kelímek za 249 Kč
Parfemy.cz Envy me od Gucci EDT 50 ml za 1049 Kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *