Vrámci bio světa a přírodní kosmetiky je vazelína sprosté slovo. Mám dojem, že jsem ji nikdy snad ani nepoužila, nebo tak dávno, že můj negativní názor pozbýval jakékoliv věrohodnosti. Tu a tam mi někdo mezi regály s přírodní kosmetikou nešťastně svěřil, že mu na jeho potíže zabírá jenom vazelína. Že mu to nic nedělá, na kůži nesvědí a neštípe, a ještě je to tak směšně levný. Skoro se to styděli vyslovit a hledali něco, co by v očích ostatních (jako já třeba) nevypadalo tak nehodnotně.

Nechtěla jsem to pochopit. Proč radši nejdou do bambuckého másla nebo rostlinných olejů, které jsou přírodní a navíc výživné? Mám dojem, že tento názorový přerod začal patama na nohou. Hledala jsem na internetu nějaké vychytávky k tomuhle tématu a pár lidí se opakovalo s radou, že zabrala vazelína. Chvilku trvalo, než mi ta informace prošla hlavou s jakýmkoliv náznakem odezvy z mé strany. „Vazelína…“, přežvykovala jsem to slovo a moje závity se tuze neochotně rozbíhaly kýženým směrem.

Je vazelína pro pleť škodlivá?

Vždyť je to z ropy, naskočil mi první mínus, který nemilosrdně zavrhne všechno jinak jakkoliv funkční. Ropa – odpad – mrtvá hmota, naskakovaly mi asociace, které hrdě stály vpředu mé mozkovny a zaujímaly hlavní místo. A když je to mrtvá hmota, tak s tělem nijak nekomunikuje, ozval se druhý mínus, který mířil na můj citový vztah s tělem, a radilkové v komentářích se začali krčit. Třetí mínus byl lehce hysterický a definitivní. A pleť nemůže dýchat! Tohle nemůže fungovat, zahodila jsem celou tu věc a hledala v radách dál něco chytřejšího…

„To je ale nechutně levný“, koukala jsem v drogérii na pikslu 50ml vazelíny za 40 Kč, když jsem šmejdila po nějakém řešení a byla naštvaná na ty, kterým to tak nekřesťansky pomohlo. Bojovala jsem se svými přesvědčeními. Jak to může něco dělat? Vždyť je to směšný. Moje materialistické já mě ale zlákalo. Řekla jsem si, že za ty prachy se snad celý bio svět nepodělá, když to jednou zkusím. A když to nebude fungovat, budu aspoň vědět, že jsem měla pravdu. Vazelínu jsem doma dobře schovala. Aby nebyla vidět.

Večer jsem svoje nožky s vnitřním opovržením mázla tímto omazem a navlíkla ponožky. Ráno jsem čuměla. Kůže hladká, měkká, pružná a zacelenější. A doprkýnka! Co řeknu zákaznicím v obchodě, až se budou ptát, co mi pomohlo?? Orosilo se mi čelo varhánky nechápavosti a smíchu. A já si tak dlouho zbytečně lámala hlavu.

Jaké jsou účinky vazelíny na pleť

A co obličej a vazelína? Ohledně toho kolují různé bláboly – že to hydratuje, že to je pro pleť škodlivý, že vás to ucpe, že se to hlavně nesmí dávat na obličej a kdesi cosi. Pravdou je, že vazelína doplňuje ochrannou bariéru kůže, když ji nemáte nebo je nedostatečná. Vazelína ve vaší pleťové péči nemůže nic nahradit. Je to štít navíc. Když vazelínou nahradíte svůj hydratační krém, budete se za pár dní divit. Kůže bude prahnout po nějaké vláze a vám ta kluzká vrstva začne lést na nervy.

Vazelína je vrstva, která nic nedělá. Doslova. Pleti nic nedává, s tělem nijak nekomunikuje, jenom na kůži sedí a nic k ní nepouští. Může se to zdát jako nedostatek. Když ale vaší pleti chybí přesně tahle schopnost chránit se před vnějším prostředím dostatečně na to, aby neměla potíže, je bariéra navíc vítaným pomocníkem. A že je to mrtvá vrstva? I to se někdy hodí. Pokud máte na pleti pnutí a suchá místa, pokud máte pleť pořád dehydratovanou, papírovou a slabou, může být nekomunikativní vazelína nakonec fakt úlevou. Tak tedy – vazelína uměle doplňuje ochrannou bariéru kůže, nic víc.

Jak a kdy vazelínu použít. Recenze a moje zkušenosti

Dloooouho jsem se odhodlávala dát si ji na pleť. Nechtělo se mi. Krčila jsem u toho nos a ještě pořád si myslela své. Že si to dám na nohy, je něco jinýho. Každá si chodidla mažeme tím, co nám jinde vadilo. Ale ten obličej. Ten chceme opečovávat tím nejlepším. Koupila jsem si vazelínu v Ekvádoru. V Ekvádoru moc kosmetiky není, když to řeknu bez emocí. Svůj hutný pleťový krém a olejíček jsem dávno vypotřebovala a v regálech kde nic, tu nic. A já měla dojem, že by moje pleť krom hydratačního krému ještě něco snesla, a na dostupné kuchyňské oleje jsem zrovna neměla náladu.

Když je váš systém propustnější, než by bylo zdrávo, a vy chytáte všechno možné, aniž byste o to vždycky stáli, může se to projevit i na té kůži. Nebo vlasech. A taková bariéra navíc se potom hodí.

Pleť mám normální až sušší, a spíš dehydratovanou. Udělalo mi to přesně to, čeho jsem chtěla docílit s rostlinnými oleji – mastnější hutnější voskovou vrstvu, která pleť chránila a přes den nic nedělala. Rostlinné oleje s vaší pletí vždycky nějak komunikují a pracují, což je skvělé. Miluju bambucká másla, živé oleje a jejich účinky! Přes den se na pleti mění, vazelína tohle a mnoho dalšího neumí. Vyživovat pleť musíme jinak. Může to znít divně, ale vazelína je přesně ta přízemní umělotina, která mi v systému chybí a která s tímhle světem koresponduje. Výsledek? Rovnováha. Říkala jsem si – trochu krize. Překvapilo mě totiž, jak mi to bylo příjemný.

Je fajn použít jenom trochu na váš hydratační krém (bez něj pouze na sucho vazelína nefunguje), člověk se potom ani tolik leskne, netřeba si toho dát na obličej kila. Ucpávání pórů jsem osobně žádné nezaznamenala, popravdě ale netuším, co by vazelína udělala s mastnou aknózní pokožkou, to si netroufám ani hádat. Vazelínu si mažu ráno, večer pochopitelně vůbec, aby pleť mohla přes noc dýchat, regenerovat a čistit se. Dost lidí to dělá naopak – vazelínu pouze na noc jako „kúru“ a ráno smýt. Je pravda, že po vazelíně je pleť měkká a vlahá a leckomu mastné produkty na obličeji přes den vadí. Já bych ji přesto na noc nedávala, aby pleť mohla volně pracovat. Ochrannou bariéru potřebujeme především přes den kvůli vnějším vlivům. Ale proti gustu. Co na tom, když vám to takhle bude vyhovovat?

Jestli jsem díky vazelíně něco ze své péče vynechala? To ne. Pořád musím mít dobrou péči, dobré produkty a dobrý jídelníček a návyky tak, jako předtím. Vazelína je pouze ochrana, když to pleť sama nezvládá. A to se děje jen u někoho a v konkrétních případech, není to celoplošně použitelný kosmetický hack. Ale tak je to se vším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *