Tak jo. Musím přiznat – fakt jsem nečekala, že v tý knížce o uklízení najdu cokoliv smysluplného. Před lety, když tohle celé KonMari bláznění začalo, jsem si tak blahoskloně myslela „Nj, jen si to přečtěte, vy všichni bordeláři, co si neumíte uklidit…“ To jsem zas byla jednou až moc chytrá. Ač nejsem někdo, kdo by tak nějak nezvládal úklid, taky si vzpomínám na pár světlých chvil, kdy i já jsem se doma jaksi brodila… Sama Marie Kondo o sobě říká, že je líná a že by si nezvládla uklízet pořád dokola. Její metoda není pouze o vyhazování věcí, jak většina lidí nadnese, když knížku nečetli. Nazvala bych to takto: KonMari metoda je o tom, jak si jednou a provždy uspořádat život ve hmotné rovině.

Knížka se skvěle čte. Marie se dle vlastních slov věnuje uklízení od děství a vážně cca od svých 15 let. To znamená, že uklízela doma po škole každý den. Každý den pořád dokolečka. Měla k tomu nějaké důvody a asi i vhodnou povahu, kdy si celkem bez jakýchkoliv výčitek jela svý. „Marie, neviděla jsi to sako, co jsem měl ve skříni?“ zeptal se člen domácnosti. „Ne, neviděla“ odpověděla Marie s ledovým klidem poté, co sako vyhodila. Když se dotyčný sháněl po tajně vyhozené věci pouze jednou, usoudila, že dobře udělala, protože ta věc očividně nestála za zachování. Přiznejte se, kdo by to takhle taky udělal? 😀

Možná by vás zajímalo, proč úklid jednou a provždy?

Metoda KonMari není o uklízecích návycích, které si musíme vyrýt do kůže a pak na našich domácnostech pravidelně otročit, aby se teda furt někde něco nepovalovalo. Kondo vás nebude motivovat k pravidelnosti. Pokud musíte pořád někde něco uklízet, je to špatně. Její systém vám pomůže nechat si pouze to, co potřebujete, používáte nebo máte rádi.

Výsledkem je čistý prostor, který dýchá a kde má všechno svůj smysl a nic není navíc. Díky tomu má i všechno svoje pevné místo, kam daná věc patří. Vy ji jednoduše po použití na to místo pouze vrátíte. Když jsem si uklidila skutečně podle Kondo, opravdu jsem od té doby ve své ložnici nemusela uklízet. Není totiž co.

Recenze knihy Marie Kondo: když úklidem strávíte 80% svého života…

Uklízením prý strávila 80% svého života a na té knížce je to prostě znát. Příběh přirozeně plyne, aniž by se zadrhával nebo ztrácel v detailech, hloubkách či povrchnosti. Je to moc příjemné čtení jasně uspořádaných myšlenek, které nejsou agresivní, zběsilé ani zaplavující. Její knížka je díky tomu vysloveně terapeutická a ráda se do ní před spaním občas znovu juknu. Jen tak. Nasát ten její spořádaný svět.

… tak si pár věcí myslíte jinak

Oceňuju, že je kniha čas od času prošpikovaná zajímavými myšlenkami, které vás donutí zamyslet se nad běžnou věcí trochu jinak a objevit díky tomu úhel pohledu, který se vám nakonec hodí i jinde než pouze při uklízení.

Aby nedošlo k mejlce – tahle mrňavá Japonečka sice vypadá děsně nevinně, ale rozhodně to tak není.
V knize vás čas od času něco dost překvapí a pobaví.

Ne co vyhodit, ale co si nechat

Základem její metody je samozřejmě určitá čistka věcí, které vlastníme. A základním kamenem takového úklidu je mít nastavený dobrý filtr, podle kterého budeme věci třídit. Marie se primárně nesoustředí na to, jaké věci vyhodit, ale jaké jí dělají radost a jen ty zůstávají.

Může to znít jako klišé a bullshit, nicméně není vůbec na závadu upozornit na tento malý, leč důležitý, rozdíl v naší pozornosti. Je fajn (lepší) se v životě obecně koncentrovat na to pozitivní a to vyhledávat a tomu se věnovat, než pořád myslí šmejdit okolo s tím, co ještě nám nevyhovuje… Ono se totiž vždycky něco najde. Být věčně zaměřená na to blbý není prostě nejšťastnější nastavení, i když to může dovést k zajímavým změnám a výkonům. Marie proto při úklidu hledá věci, které jí dělají radost a které si chce nechat. Tomu zbytku poděkuje a pošle dál.

Vzít si šaty, sako a hezky dům před úklidem pozdravit

Tohle se mi na ní líbí hodně. Na úklid si prý nikdy na sebe nebere hadry. Vždycky si vezme sako nebo šaty a pořádně se vyfikne. Ví, že jde o ojedinělou životní událost, a tak to bere jako rituál, ke kterému chová patřičnou úctu. Proto se na to pěkně obleče a ještě, než začne, tak si sedne doprostřed místnosti, zavře oči a v duchu daný dům pozdraví. Představí se a řekne, co tam bude dělat, a poprosí o spolupráci. Prý jí pak jde všechno mnohem snáz. Stejným způsobem zdraví dům i pokaždé, když přijde z práce.

I ponožky si potřebujou odpočinout

O věci, které si nechá, se pěkně stará. Třeba píše, že když přijde domů, všechno uloží na své místo a poděkuje dané věci za to, co všechno pro ni během dne udělala a jak dobře ji sloužila. Takže ani ponožky nemuchlá do kuličky, protože by si v ní přece neodpočinuly… A to potřebujou, když jí maj denně dobře sloužit. No né?

Poznáte, co je pro vás skutečně dobré – 5x proč

Pokud člověk u toho třídění někdy váhá a nemůže se rozhodnout, jestli to chce nebo ne, Kondo radí položit si otázkou proč si to chci nechat a tu zopakovat tak pětkrát. Po několikátém proč se vám totiž vyjasní jádro pudla, proč na dané věci lpíte a lépe se pak dokážete rozhodnout. Jak to vypadá v praxi?

Nevěděla jsem, jestli si nechám šaty, co jsem měla na maturitním plese před více jak deseti lety. Byly jasně zelené a měly střih mořské panny. Tehdy mi fakt sedly. Určitě bych se do nich vešla i teď, ale už by to nebylo ono. Jinej věk, chce to jinej styl. A tak jsem si několikrát za sebou položila otázku proč.

→ Proč si je chci nechat? Protože mi slušely.
→ Proč se mi líbí, že mi slušely? Protože bych chtěla, aby mi slušely i teď.
→ Proč chci, aby mi slušely teď? Protože chci mít pěkný šaty na ples. Abych v nich mohla chodit!

Překvapil mě důvod, proč si ty šaty chci nechat. Ve skutečnosti totiž nešlo o maturitní šaty, ale o to, že v současné době nemám žádný šaty na ples a že bych nějaké mít očividně chtěla. Nějakou tu parádu, kterou bych mohla vytáhnout při extra příležitosti. Protože kdyby nějaká ta příležitost přišla, zelenou mořskou pannu z maturiťáku bych stejně nechala plavat…

Ještě párkrát jsem potom objevila něco, co mi tzv. dělalo radost, ale byla to spíš náplast a nikterak dobrá. Třeba staré romantické knížky taky nakonec letěly.

2 benefity takovéhle čistky

Jaké benefity má celé tohle uklízecí harakiri na praktický život a duševní pohodu, je docela zajímavý. Aspoň pro mě. Zcuknu to do 2 nejdůležitějších bodů:

Zaprvé klid. Ať se vrátím do své ložnice v jakémkoliv stavu, za chvilku mám celkem fajn pohodu. Nějak mě uklidní, že všechny moje věci jsou na správném místě. Že vím, proč je tam mám a na co je používám. I myšlenky a pocity se mi pak srovnají na ta správná místa a přestanou mi brát energii a pozornost někde, kde nemají být. Nemusím pak vlastně nic moc řešit.

Zadruhé jasné zájmy. Vím, o co se zajímám a zbytek mě neruší, takže se ve volném čase spíš zvládnu vyhnout zdrcujícímu pocitu rozpolcenosti, kdy máte moc myšlenek, moc možností a málo času nebo vůle se něčemu věnovat konstantně. Oceňuju, že díky tomu není moje pozornost v životě tak roztříštěná. Moje zájmy se mi neztrácí. Víc toho udělám a míň mi to pak utíká. Upřímně, v dnešním praštěným světě je jakákoliv rutina a kontinuita dost uklidňující…

Zkrátka, Kondo mě se svou knihou mile překvapila a důsledky takového úklidu taky 👍️ Kdo ještě doma bojuje s krámama? Pochlubte se v komentáři, jestli jste už KonMari vyzkoušeli a jaký to bylo!

2 thoughts on “Úklid s Marií Kondo: jednou a provždy nebyl kec!

 1. Jsem rada, ze je to takto hezky shrnuto, necetla jsem, ale slysela jsem o tom. Cas od casu delam takovehehke cistky v ruznych koutech/zasuvkach/skrinich bytu. Predto si nechavam spoustu veci ze sstrachu, ze mi budou nekdy chybet. Kolikrat jsem uz neco vyhodila, co jsem za par let obrecela, protoze se zmenila moda atd…
  Ale nejste si nechat vsechno, tak vzdycky pri dalsi cistce premyslim, jak to nejlepe vyresit! 🙂

  1. Dobrý den, Báro 🙂

   Jsem moc ráda, že vám moje recenze byla užitečná! Já taky pravidelně procházím kouty a vždycky tam najdu něco, co se tam „omylem uložilo“ 😀 To mě mrzí, jestli jste si vyhodila něco, na čem vám záleželo. Kondo třeba v tomto případě radí, že když později zjistíme, že tu věc, co jsme vyhodili, opravdu chceme a potřebujeme, že si ji máme jednoduše koupit znovu a že si aspoň budeme jistí tím, že je pro nás důležitá. Já osobně na jejím systému oceňuju to, že mě drží v přítomnosti – není žádné včera ani zítra, používej ty věci, co máš ráda, teď, a neboj se si je pořídit! 🙂 Tak snad se vám v tom podaří najít příjemnou polohu, určitě existuje 😉

   Bára

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *