Je to dobrá loterie, řeknu vám. Kdybych měla hádat, že můj oblíbený šampon bude mezi pikslama s tekutým obsahem, dost bych se sekla. A to se vám každá reklama snaží docela poctivě nakukat, že vám zrovna tohle vyrobí na hlavě nové vlasy. Marná sláva, já jsem se shlédla v tuhé formě těchto mycích zázraků. Navíc je to levný a praktický. K vzteku, co?

Nejlepší šampon je za mě ten tuhý

Nebudu to zdržovat. Jakýkoliv, byť sebelepší tekutý šampón, mi udělá s vlasama to, co nechci. Zjemní, uhladí a odlehčí je tak, že jsou naprosto nemožný. Nedrží žádný tvar, natož vlny, a jsou zplihlé. Je to, jak kdybyste se snažili pochytat šaty lesní víly. Měla bych se stydět, tyhle novodobé mycí hero umí totiž všechno. Umí oživit barvu, dodat lesk, zregenerovat a zacelit, taky zvládnou zabránit padání vlasů, tvorbě lupů a dodat nadýchané vlny. Abrakadabra!

Mám přirozeně trochu divočejší vlasy, nicméně hnusnej a blbej účes se dá zvládnout vždycky. Známe

Oblíbila jsem si tuhá mýdla a tuhé šampony, které se prodávají v obchodech s přírodní kosmetikou. Mají pěkná složení a občas i zajímavé ingredience, když o to stojíte. Nejspokojenější jsem trapně byla s olivovým mýdlem za 37 Kč… Že pochybujete o tom vydrbat si hlavu tuhou kostkou?

Rozdíl mezi šamponem, šampukem a tuhým mýdlem

Možná jste o to slovo už někde zavadili a úplně vám nebylo jasné, co to znamená – šampuk – a jak se to liší od šamponu nebo klasického mýdla. Tekutý šampon a tuhý šampon (šampuk) jsou v podstatě to samé – myjí stejně. Rozdíl je akorát v obsahu vody, kde v tekutém produktu jí je spousta navíc, za kterou si platíte, a v tuhém šamponu jsou pouze účinné složky bez vody.

Oproti tomu tuhé mýdlo se od šamponů liší mycími složkami, které se pro jeho výrobu používají. Tuhá mýdla jsou vyrobená ze zmýdelněných olejů, např. sodium olivate (zmýdelněný olivový olej) nebo sodium cocoate (zmýdelněný kokosový olej). Je to jiný typ mycí složky, který dělá vlasy lehce voskovité. V šamponech narazíte na mycí složky buď v podobě silnějších sulfátů (např. sodium coco sulfate), nebo jemnějších cukerných tenzidů (glucoside, glutamate).

Jaké jsou vlasy po tuhém šamponu a jaké po tuhém mýdle?

Po tuhém šamponu máte šanci, že budou vlasy vypadat dost stejně, jako jste zvyklí. Nejvíce záleží na obsažené mycí složce. V zásadě se ale dá říci, že vlasy jsou po šampuku měkké, nadýchané a přesto o něco pevnější. Po tuhém mýdle jsou vlasy o něco hrubší, někdy sušší a někdy voskovitější. S tuhým šamponem se moc chyba udělat nedá, s tuhým mýdlem může být výsledek někdy trochu rozpačitý.

Na jaký typ vlasů se hodí tuhé mýdlo?

Tuhé mýdlo – vcelku jakékoliv – mi udělá vlasy trochu hrubé na omak, ale pevné a s objemem. Drží mi tvar a dobře se s nimi pracuje. Myslím si, že zažitá představa objemného účesu z leských a hedvábných kadeří je mimo realitu. Přirozeně pokud jsou vlasy jemné a hebké, jsou zplihlé, naopak pokud jsou hrubší a méně poddajné, většinou jsou i více nadýchané. Osobně mi takové vlasy mít nevadí, takže záleží především na výsledku, jaký chcete mít. Pokud máte jemné a poddajné vlasy bez objemu, můžete to s klasickou kostkou mýdla zkusit. Pokud však máte suché husté hřebíky nebo sušší pokožku hlavy a lupy, nevím, jestli byste byli s mým doporučením spokojení. Podíváme se na výhody a taky jednu nevýhodu používání tuhých mýdel.

Některé výhody, když používáte tuhá přírodní mýdla

MAJÍ JEDNODUCHÉ A ÚČINNÉ SLOŽENÍ. Věděli jste, že ve složení tekutých šamponů se nachází až ze 70% voda, z 25% mycí složky a že zbytek jsou třeba nějaké byliny a výtažky? V podstatě si člověk kupuje vodu. Tuhé mýdlo nebo tuhý šampon má oproti tomu tyhle poměry mnohem příznivější. Navíc výrobci přírodní kosmetiky se docela snaží, takže ne zřídkakdy najdete v ingrediencích i zajímavé suroviny jako bylinné výtažky a éterické oleje, přidané rostlinné oleje, másla nebo jíly. Pokud by vás joo lákalo vyzkoušet nějaké tuhé mýdlo na objem vlasů, poohlédněte se po nějakém, které má ve složení právě jíl, fungují bezvadně – třeba toto navíc s meruňkovým olejem.

JSOU LEVNÁ A DLOUHOTRVAJÍCÍ. Cena tuhých mýdel, i těch přírodních, je směšná. Můžete si vybrat obyčejné olivové za 37 Kč, nebo si vybrat vychytanější a voňavější v rozmezí 100 až 200 Kč – velký výběr například tady. Navíc vydrží opravdu dlooouho. Tuhý šampon o váze 50g, co jsem měla s sebou v Ekvádoru, jsem dopotřebovala až na konci pobytu po sedmi měsících pravidelného užívání, a to ještě ne pouze mou zásluhou, protože mi ho tam jednou někdo pěkně ztenčil praním prádla v ruce. Ono totiž dobře pěnilo.

VŽDY EKOLOGICKÁ A PRAKTICKÁ NA CESTOVÁNÍ. Co si budem povídat, kostka tuhého mýdla vypadá vždycky dobře, navíc mají nulový odpad. Pokud si na své tuhé mýdlo/tuhý šampon pořídíte nějakou pěknou krabičku na přenášení, neznám lepší a praktičtější věc na cestování! Malé, skladné, lehké a bez rizika! Krásná je třeba tato hliníková přenoska na tuhý šampon od Ponia v obchodu Nebaleno.eu

NA ZÁVĚR TAKY JEDNA NEVÝHODA, ŽE JO. Po použití tuhého mýdla jsou pokožka a vlasy v dost zásaditém pH, což se může na vlasech projevit jakousi voskovitostí. Na vyrovnání je skvělý kyselých oplach z jablečného octa. Jednoduše – cvrknete do skleničky lžíci octa a doplníte vodou. Vlasy tím na závěr opláchnete a necháte být. Kadeře získají lesk a jsou příjemné na dotek. Vůně octu se nemusíte bát, většinou brzy vyprchá nebo není skoro cítit.

Jaký byl tuhý šampuk na vlasy od Gift Wellness? Tak akorát!

Já jsem měla tento šampuk s patchouli. Byl to kulatý tuhý šampon velikostí tak akorát do dlaně s lehce zemitou nevtíravou vůní, která vám po uschnutí z vlasů zmizí. Díky obsahu kokosového sulfátu tento šampon pěnil jako blázen, takže vyznavači šamponové klasiky by se rozhodně neurazili. Pokud by na vás jakýkoliv přírodní šampon byl málo účinný, umyjte si hlavu 2x, to je nepsané pravidlo přírodní vlasové kosmetiky.

Vlasy jsem po umytí měla čisté, pevné a přesto měkké, rozhodně ne zplihlé. Onu měkkost přisuzuju použitému sulfátu a také přidanému kokosovému oleji. Hezky mi držely moje přirozené vlny a zároveň jsem neměla vlasy přesušené. Co pokožka hlavy? Jednou za delší dobu jsem musela použít jiný šampon na prostřídání, aby si hlava tak nějak celkově ulevila. Taky se přiznám bez mučení, že mi čas od času dělá dobře použít produkt se silikony. Mému poréznímu typu vlasů to prostě vyhovuje.

Výdrž tohoto šampuku byla vskutku skvělá. Malé balení o 50g mi vydrželo při mytí vlasů dvakrát týdně celých 7 měsíců. Zajímavostí ve složení tady je epsomská sůl. Sice nevím, jaké by to bylo bez ní, ale šampuk byl celkově v pohodě. Jestli vás vlasová kosmetika tak trochu štve, vyzkoušení tuhého šamponu vás rozhodně neporazí.


Kde koupit tuhý šampon

Milujubio.cz – tuhý pěnivý šampuk s patchouli
Biobalicek.cz – tuhé mýdlo s jílem
Biooo.cz – oblíbené olivové mýdlo
Nebaleno.eu – přenosky na tuhá mýdla a šampuky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *