Aneb slogany, které akorát lezou na nervy. Některá slova, která kdysi v reklamě a marketingu měla svůj význam a váhu, dnes zní kvůli nadužívání i zneužívání poněkud vyčpěle. Pokud je ve svých sloganech někdo použije, dobrý úmysl – zaujmout – se jaksi mine účinkem. Prsit se pomocí následujících hesel není dobrý nápad, i když to třeba dotyčný myslel dobře a třeba i opravdově. Přijímač na druhé straně může být podobnými výrazy již jaksi unavený… A tak si tady ta slova odložím, aby mě snad probůh nenapadlo je někdy ještě použít.

Protože není nic jednoduššího, než přesně vystihnout myšlenku… Následující hesla jsou už k ničemu. Dávno čas odvál doby, kdy fungovala sama o sobě. Stačilo to slovo použít a voalá – chtěná reakce zákazníka byla na světě.

Kvalita

Bohužel, tohle slovo ztratilo svůj podstatný význam a to oznámení o kvalitě. Příjde mi, že ho najdete všude, kde se snaží kdokoliv cokoliv prodat. Každý je dneska v podnikání tzv. kvalitní a dělá samozřejmě kvalitní služby a kvalitní výrobky a zaměstnává pouze kvalitní lidi a tak. Schovávat se za slovo kvalita není momentálně nejmoudřejší. Když ho někdo použije, já jako zákazník vlastně nevím, co znamená. Co si výrobce pod pojmem kvalita představuje? Je to to samé, co si představuju já? Je totiž docela velký procento lidí, kteří to slovo používají čistě tendenčně, a přitom jim jde hlavně o pozornost nebo nízkou cenu. Čím se odlišit od šedého průměru, kde je tak trochu natřískáno?

Pokud budete chtít zákazníka informovat o tom, že děláte něco dobře, budete to muset říct jinak a hlavně konkrétněji. Nejlepší je nechodit kolem horké kaše a nestydět se napsat rovnou, v čem jste dobří.

Třeba „Píšu kvalitní texty…“. No tě pic, z toho neví nikdo vůbec nic. Není lepší prostě napsat, že píšu krátké a úderné reklamní slogany v oblasti beauty?

Probudíme

Slovo, které se nám snaží říct, že právě tento produkt nebo služba probere naše mrtvé já k životu a přinese lepší zítřky. Probudíme k životu vás, probudíme vaše podnikání, probudíme váš dům bla bla. Ať už se budete snažit sebevíc, slovem probudit nikoho z letargie dneska už nevytrhnete, každýmu je to totiž jedno, všichni vám můžou vlést akorát tak na záda.

Třeba: říkat lidem, že „potřebují novou fasádu“ se prý nesluší. Ale ten váš barák by to vážně snesl!

Motto hluboké jak hladomorna

Říkáte si, že by to chtělo nějaký hlubokomyslnný slogan, který by se dotknul až dna lidské duše? Je to zbytečný, vůbec to nebude fungovat, protože lidi stejně poznají, že jde o sračku. Je blbost chtít smysluplné a hlubokomyslnné motto, které by lidi omráčilo jen proto, aby se až do konce života koukali se zvlhlýma očima jenom na nás… Být výstižný a zajímavý je něco jiného, než když ždímete emoce a lidský soucit tam, kde stejně není.

Jak to říct? Klidně s nadsázkou, ta funguje dobře. Vtip a naprostá přízemní upřímnost zabírá někdy víc než křečovitá snaha o kvalitní slogan.

Pro celou rodinu

Aneb pravděpodobně vůbec netušíte, komu výrobek prodat. Lámete si hlavu, jak tuhle neurčitou debilitu udat a nic vás nenapadá, tak napíšete „pro celou rodinu“. Tam se to přece ztratí, ne?

Je to jen na vás!

Tohle bylo zajímavý v době, kdy motivační hesla teprve začínala. Tehdy to mělo šťávu a potřebnou akceleraci v našich pocitech. „Zvednu zadek a porvu se s tím, jooooo!“ To už je ale pryč. Každej ví, že z problémů se dostane jenom on sám, protože tak je to dneska zařízený, a že když cokoliv chcete, tak si na to musíme najít čas mezi denním „nezáživným“ programem. Podobná hesla v nás tedy už dávno nevzbuzují onu motivační chuť začít něco dělat a poprat se s osudem, ale pouze vyvolávají zhnusené odfrknutí typu „Já vim, tvl, a co jako?“

Upřímně, k čemu je vám služba, kde vám cpou, že všechno visí stejně jenom na vás a vaší motivaci? Je strašně jednoduchý lidi tímto způsobem odsoudit a totálně zazdít hned na začátku: „Něco chceš? A děláš proto něco? Ne? Tak se nediv, že nic nemáš, když si takovej kretén!“ O boooože, jak skvělý argument! Hned se jako klient cítím líp! Tahle filozofie prostě pokulhává, i když to může být pravda. Kdybychom vážně byli schopní dané věci dosáhnout sami a tudíž bychom nebyli kretény, tak opravdu nebudeme potřebovat někoho platit.

Jak to myslel podnikatel? Že bez vlastního přičinení není schopný za vás pohnout horou. Že budete muset spolupracovat a sami chtít, protože už má po krk všech těch vyžírků a línejch lidí, kteří si sice platí, ale jinak z něj vysávají většinu energie, a to si nemůže dovolit. Heslo „je to jen na vás“ vyvolává bohužel jinou reakci, než kterou chceme. Lepší by třeba bylo: když budete chtít, společně to dokážeme! Nebo – rádi přiložíme ruku k té vaší. Až uspějete, budeme na vás hrdí! Společně za vašimi sny apod.

Mrkněte

Mrkněte na naši nabídku, mrkněte na eshop, mrkněte, mrkněte, mrkněte. Přesně takhle se copywriter snaží nalákat lidi a donutit je k prokliku. Většinou ve chvíli, kdy potřebuje nějakou zajímavou a uvolněnou call to action, ale vůbec nic ho nenapadá.

Nedávno jsem se přesně do téhle pasti sama chytla a to, když jsem vymýšlela, co napsat na tlačítko odkazující na produkty na stránce eshopu, kde se vykecávám „o nás“. A tak jsem tam dala velkej button a na něj jsem napsala „Nenápadný tlačítko na eshop“. Tak. Když nevíte, tak prostě přiznejte barvu, hoďte tam trochu nadsázky a hlavně to celý moc nežerte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *