Důvod, proč se tak častokrát spleteme s výběrem přírodního deodorantu a máme něco, co nám tak úplně nefunguje, je, že hledáme špatným způsobem. Nejčastěji si vybíráme deodorant tak, aby nám především voněl a byla nám příjemná jeho konzistence. Pak řešíme cenu a úplně nakonec třeba i to, jak vypadá obal a další náležitosti. Ani podle jedné z těchto vlastností se deodorant nevybírá… Nabízí se kardinální otázka: jak vybrat přírodní deodorant, aby nám fungoval?

Jaké je tedy to velké tajemství? Deodorant si vybíráme podle účinné složky. Ha! Jedině tak se dá dobře vybrat. Není to vůbec složité. Nejčastěji používané účinné složky v přírodních deodorantech jsou 3. Každá z nich má své specifické vlastnosti, které určují, pro koho se daný deodorant hodí. Rychle je vám představím.

Nejúčinnější přírodní deodoranty jsou ty s jedlou sodou

První a nejsilnější složkou v přírodních deodorantech je jedlá soda. Je vhodná pro všechny, kteří se potí hodně. Takové deodoranty udrží zápach na uzdě opravdu celý den. Přírodní deodoranty nebrání pocení, „pouze“ nebudete smrdět. Říkáte si, jak jedlá soda v deodorantech funguje?

V podpaží a intimních místech máme jiné potní žlázy než kdekoliv jinde po těle. V těchto místech se také přirozeně vyskytují kožní bakterie. Ve chvíli, kdy se taková bakterie napapá našeho potu, začne vydávat onen zápach. Buhví, proč to dělá… Pokud tedy nechceme být cítit, je potřeba udělat bakterii čáru přes rozpočet. A to jedlá soda umí na jedničku.

Ve složení jedlou sodu hledejte pod názvem „sodium bicarbonate“. Čím více na začátku INCI bude napsaná, tím silnější deodorant bude. Tyto deodoranty mají v drtivé většině našlehanou krémovou konzistenci a nanáší se z kelímku přímo prstem. Kdo má citlivou kůži, je třeba vyzkoušet, jestli vám deodoranty na bázi sody budou sedět. Většině ale nijak nevadí. Z jakých značek v tomto případě můžete vybírat?

→ Libebit, RaE, Ben a Anna, We love the planet, Soaphoria, Dulcia

Přírodní deodorant s kamencem vyhovuje tomu, kdo se potí tak nějak normálně

Kamenec je kus šustru a dříve ho chlapi používali po holení jako dezinfekci. Díky tomu, co umí, se začal v posledních letech objevovat v deodorantech a dnes je slušně oblíbený. Tento minerál má čirou barvu a je průsvitný. Kdo se potí středně, s deodoranty s kamencem si zpravidla plně vystačí. Spousta lidí navíc oceňuje jeho další vlastnosti.

Kamenec jako čistý přírodní minerál nemá absolutně žádnou vůni, vypadá jako kus soli a na kůži zanechává jemnou suchou vrstvičku, která zabraňuje zápachu a lehce i pocení. Dobře se kombinuje s parfémy nebo i s jinými oblíbenými deodoranty, kde prodlužuje a zvyšuje jejich účinnost. V deodorantech kamenec hledejte pod názvem „potassium alum“. Většina výrobců se snaží na tuto dobrou složku ve svých produktech upozornit a značí ji přímo na obalech. Deoše s přívlastky krystalový, krystal nebo crystal frčí právě na kamenci.

Je to lákavý a logický, ale nevybírejte deoš podle toho, jak bude za vás vonět

Kamencový deodorant můžete v obchodech najít v tuhé, nebo v tekuté formě. Pokud sáhnete po jeho tuhé formě, většinou si koupíte kus krystalu v plastovém obalu. Zde je velkou výhodou to, že se tahle tuhá forma absolutně nedá vypotřebovat. To deoš spíše dřív rozflákáte, než byste se dostali na dno. Jak se tuhý krystalový deodorant používá? Musíte ho na chvilku dát pod kohoutek, aby se namočil vodou, a následně s tím vícekrát přejdete po podpaží a necháte zaschnout. Tekutá forma kamence se samozřejmě nanáší jednodušeji, dříve vám ale také dojde. Které značky vyrábí deodoranty s kamencem?

→ Salt of the earth, Cosmetikabio, Purity vision, Urtekram crystal, bylinková Mádara

Kamenec vás neuchvátil a chcete extra tip? V poslední době se začínají dělat deoše s hořčíkem nebo zinkem, ve složení „magnesium hydroxide“ a „zinc oxide“. Jsou tak akorát a vyhnete se sodě. Třeba Ponio bez sody, Biorythme bezsodý nebo nový Saloos.

Kdo se potí málo, vystačí si s bylinkami

Kdo se moc nepotí, tomu víceméně stačí deodoranty postavené na bylinkách a éterických olejích. Mezi bylinkami je asi nejvhodnější šalvěj, která zmírňuje pocení, a mezi éterickými oleji je velké množství těch, které se používají – tea tree, levandule, máta, pomeranč, citronová tráva… Některé éterické oleje mají antibakteriální účinky a některé jednoduše hezky voní. Pokud v deodorantu nenajdete žádnou z výše uvedených účinných složek, deoš je bylinkový a je určený pro slabě potivé. Značek, ze kterých v tomto případě můžete vybírat, je mnoho.

→ Weleda, Lavera, Urtekram, Kvitok, Nobilis Tilia

Tak co, máte svého přírodně deodorizujícího favorita? Já jo, roky používám Libebit. A strašně by mě zajímalo, jaký je ten nový deoš od Saloose, jelikož má pěkné složení. Vyzkoušel už ho někdo?


Kde tyhle přírodní deodoranty koupit?

Milujubio.cz – mají Libebit, Urtekram
Biooo.cz – velký výběr
Krasnakazdyden.cz – bezsodé deodoranty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *