Vždycky mě překvapí, jak moc velký rozdíl v zrcadle můžu vidět. Jednou vypadám svěže a mladě se sjednoceným tónem pleti a málo viditelnými póry, a jindy, když si nedávám pozor, je moje pleť jakoby uvnitř flekatá se zaznamenatelnými póry a divnou suchou krustou, která zvýrazňuje vrásky a špatnou náladu. Povím vám, na co jsem během let přišla a na co si já osobně musím dávat pozor, aby moje pleť vypadala pěkně.

Lepek. Zabiják krásy a zdraví

Asi rok a půl jsem byla vegetariánkou z ideologických důvodů, než mi došlo, že takhle to dál nepůjde. Moje zdraví po tom roce bylo o moc horší a rozhodně jsem nevypadala líp. Nalhávala jsem si, že mám každé ráno průjem jednoduše proto, že jím hodně zeleniny. Dlouho jsem ignorovala křeče v břiše a myslela, že je to od dělohy a blížící se menstruace. Závidím lidem, kterým rostlinný jídelníček vyhovuje a přináší jim vitalitu a viditelné zdraví. To ovšem není můj případ. Vegetariánským jídelníčkem jsem si akorát zvyšovala deficity a zvětšovala svou osobní nerovnováhu v energiích. Kdyby někdo netušil, o čem mluvím, tak o principech ájurvédy, někdy vám o nich asi povím. Co se mi teda stalo?

Na vegetariánském jídleníčku se mi o dost zhoršila kvalita kolenou, klouby trpěly nedostatkem a ještě jsem je navíc denně zatěžovala novou a náročnou prací v kanceláři. Cítila jsem v nich takový divný tlak, který se zhoršil do té míry, že jsem v noci nemohla spát s pokrčenými koleny. Nic mě nebolelo, ale v některých polohách jsem prostě nemohla setrvat. V kolenou jsem tehdy měla záněty a vodu a to z toho důvodu, že chrupavkám chyběl kolagen. Jak to vím? Dobře živené chrupavky na sobě dobře sedí, pokud jim ale něco chybí, je vzájemný dotyk nepříjemný a proto si tělo poradí tekutinou, kterou vytvoří mezi chrupavkami, aby se tření zmírnilo (známe z televize).

Dalším znakem byla dlouhá doba hojení čehokoliv. Když se mi na pleti udělal malý, víceméně neškodný pupínek, byl tam na férovku tři týdny. Ne a ne se zahojit. Vůbec jsem to nechápala a štvalo mě to. Pokud jsem se někde řízla, zastavit krvácení také trvalo delší dobu, než by bylo člověku příjemné.

Asi tím nejvýraznějším znakem, že dělám něco hodně blbě, byl stav mých střev. Každé ráno jsem měla průjem. Přičítala jsem to většímu množství zeleniny, které jsem na vegetariánském jídelníčku jedla, a dlouho to nechávala plavat. Vzpomínám si, jak jsem jednou ležela na posteli, v dolní části břicha křeče jako blázen, že jsem byla stočená v klubíčku a čekala půl hodiny, než to přejde. Dneska nechápu, jak jsem to mohla brát za víceméně normální stav zdraví. Důvodem, proč mi tak dlouho trvalo pochopit, o co jde, bylo, že ty křeče jsem neměla pořád a když, tak trvaly třicet minut. Takže vlastně „o nic nešlo“.

Proč se zničenými střevy nemůžu mít hezkou pleť

Jako vegetarián nejíte maso. Dobrý. Zato jíte hodně těstovin, obilných kaší na snídani a sladkého pečiva jako svačinku někde přes den ve městě. Nevím, proč si všichni myslí, že tohle je TEN zdravý způsob stravování. Na obilovinách momentálně nevidím nic moc pozitivního. Nemají žádný významný obsah živin, mají hodně sacharidů, což ocení sportovci a lidi, kteří budují svalovou hmotu. Jinak? Pořádně vás to zaplácne. A to je asi důvod, proč se tím všichni pořád tak cpou. Jsme na to zvyklí a i já to znám. Když si dáte tu proklatou housku, najednou jakoby veškerý hlad ustane a vy jste konečně sytí. Proč tomu tak je?

Nevím, jestli jste někdy nechali v hrnci stát uvařené těstoviny déle, než by bylo zdrávo přiznat, protože pak je ten lepek krásně vidět. Vypadá to jako táhlý hutný sliz. Víte, jak fungují střeva? Střeva primárně nejsou o odpadu, jsou o vstřebávání živin. K tomu slouží tzv. klky, které můžeme najít po vnitřních stěnách střevní sliznice. Klk je takový „výrůstek“, který z potravy vycucává živiny pro celé tělo. Klků máme ve střevech obrovské množství. Vypadá to jako pole, na kterém jsou postavené velké hýbající se žížaly. Už to vidíte? Haha. Teď si představte, když se nacpete pečivem nebo těstovinami. Lepek – ten lepivý sliz – klky obalí. Klk, jakožto receptor, je následně zcela „zahlcen“ a tělo to vyhodnotí jako plný stav živin a mám se dobře. Ve skutečnosti jste svoje nástroje pro vstřebávání živin pouze vyřadili z provozu. Na buněčné úrovni může tělo pořád řvát hlady, ale vy o tom nebudete mít ani páru. Proč někomu lepek vadí, a někomu ne?

Někomu totiž může lepek ve střevech tyto klky ničit, to jsou pak lidé, kterým se říká celiatici. Nejen, že lepek klky obalí, on je i začne ničit. Představte si, že vezmete šmirgl papír a ten klkový vycucávací povrch střev jednoduše ohoblujete do hladka. Co se pak v takovém těle děje?

Zaprvé tento proces způsobuje rozsáhlé záněty. Zánět možná není na první pohled nějak víc vidět, za to působí značné destruktivní škody, pokud je chronický. My víme, co je akné – zanícený pupínek. ZANÍCENÝ. Víme, že nějaká hnusná bakterie a náš vlastní maz s nečistotami svádí v ubohém póru děsnou bitvu. Proto na problematickou pleť používáme přípravky, které jsou protizánětlivé a antibakteriální. Pokud si měsíce až roky denně pěstuji ve střevech rozsáhlé záněty, budou pochopitelně zasahovat i do dalších oblastí lidského těla. Pokud má náš organismus nějakého bordelu přespříliš, není nic jednodušího, než ho vystrčit ven prostřednictvím největšího orgánu, kterým tělo disponuje – naší kůže.

Vždycky poznám, když to s lepkem přeženu. Vzadu na ramenou a v horní polovině zad se mi začnou dělat pupínky. Nehledě tedy na ten obličej a ranní křeče v břiše.

Zadruhé, co se stane, když budete mít atrofované klky, když nebudete mít nástroje na vstřebávání živin? No budou vám živiny logicky chybět. Bude vám chybět spousta vitamínů a minerálů, i když budete mít každý den nafouklé břicho jako březí vlk s dojmem, že jste „najedení“. Určitě všichni víme, že vitamíny a minerály jsou pro krásný vzhled pleti, nehtů a vlasů nepostradatelné. Co osobně považuji v tomhle případě za větší problém, je absence živin na úrovni kostí a na úrovni psychiky. Můžete trpět stálou plačtivostí, depresema, výkyvy nálad. Můžete toho málo snést a být pořád unavení a celkově nemastní a neslaní. Nemusí jít o žádnou extra duchovní příčinu problému, může prostě a jednoduše jít jen o blbé žrádlo a nedostatek živin.

Suchá kůže = dehydratace organismu. Proč?

Tady bych se chtěla lehce pozastavit nad některými potravinami, které denně a rády baštíme a které můžou způsobovat pocit suché kůže. Sušenky. Je mi líto, milé dámy, ale sušenky nejsou pro naši krásu nic moc extra. Obsahují většinou velké množství lepku, ořechy, popřípadě sušené ovoce apod. Všechny tyto suroviny jsou sušené a bez vody. Co se stane, když se tím nacpem? Začnou nasávat vláhu zevnitř našeho těla. Vidím to naprosto pokaždé. Jakmile si nemůžu pomoct a jím větší množství sušenek třeba po dva dny, moje pleť začne jakoby vysychat. Začne vypadat hnusně a já staře. Řešením v tomto případě asi není úplné vyřazení sušenek z jídelníčku, protože to pravděpodobně nevydržíte. Musíte si najít jinou sladkou variantu, která vás uspokojí, a která bude pro vaši pleť méně škodlivá. Já si například dělám teplé mléko s medem. Zasytí mě to a uspokojí moje sladké chutě. Vím, že teď spousta z vás zakroutilo hlavou a chápu to. Také jsem měla s mlékem potíže, ale díky celkové změně jídelníčku si tělo zvyklo a jsem s tím v pohodě. Další dobrou variantou je kousek čokolády. Je to sladký a je to bez lepku, super. Jediné, na co si dávám pozor, je obsah palmového tuku. Ani to není tolik z environmentálních důvodů, ale spíše proto, že palmový tuk mi ucpává játra, a opět se to projevuje boláky na pleti, které nemají zánětlivou bílou čepičku, ale jsou tak nějak divně schované po kůží. Mimochodem, pečivo do našeho organismu také nepřivádí žádnou vláhu.

Milé dámy, pokud vám nic z výše uvedeného nevadí a jste se sebou spokojené, tak vám gratuluji a závidím. Tento článek je určený všem, jejichž organismus vyžaduje více péče a pozornosti, protože sama vím, jak někdy dlouho trvá, než člověku určité pochody dojdou. Pokud teď máte ze všeho hlavu v pejru, něco vám poradím. Není nutné to hrotit. Každá z vás si může vyzkoušet, jaké to je jíst jinak třeba týden nebo dva. To není dlouhá doba a zároveň vám to poskytne prostor pro vlastní zkoumání. Prostě to jen vyzkoušejte, abyste zjistily, co takový jídelníček s vámi udělá. A když nic nebo to bude blbý, vždycky se můžete vrátit k tomu, co už znáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *