Jedno je v celém Evádoru typické – cukr úplně všude. Nevím, čím to je, ale jakmile to není sladký, není to pro Ekvádorce. Mají tady moc hezký obyčej – k jídlu si pravidelně dělávají džusy z čerstvého vymačkaného ovoce. Je to k dostání všude, kde se něco jí. Jako mínus vidím to, že je to vždycky oslazené. Když si někdy poprosím o dávku bez cukru, koukají na mě jako na blázna, protože se to přece nebude dát pít.

Krom obyčejného cukru je tady často k dostání panela. Panela je sladidlo vyráběné ze šťávy cukrové třtiny. Vylisovaná šťáva se zahřívá tak dlouho, dokud se neodpaří veškerá voda, a zbylá hmota se nadrtí do podoby žlutého prášku. Panela má prý až 5x více minerálů než hnědý cukr a až 50x více než cukr bílý. Panela je tady považována za zdravou variantu sladidel a je k dostání téměř všude.

Cukrová třtina na výrobu panely.

Panelu si můžete dát v podobě teplého nápoje, nebo jako jako sypké sladidlo. Jakmile vám dají na stůj pikslu s cukrem, automaticky tam najdete i panelu. Nápoj z panely má tmavě zelenou barvu a lehce hustší konzistenci jako např. odvar z ovesných vloček. Jak panela chutná? Má mnohem plnější chuť než obyčejný sladký nápoj, ale žádnou výraznou charakteristickou chuť. Na jazyku je cítit sladkost, ale není tak hrozně umělá a divná jako z normálního cukru, spíše tam jsou cítit jiné složky, jakási směs karamelu a ještě něčeho. Prášek voní poměrně výrazně. Na jazyku nezbývá tak velká pachuť.

Káď s odpařující se šťávou panely.

Když jsem měla přednášku v jedné komunitě, dostala jsem tam taky oběd a jako pití se podávala právě panela. Příjde mi, že je to pro ně majoritní zdroj rychlé energie. Bez panely to tady nefrčí.

Krásný zlatavý prášek z panely s již výraznější vůní.

Jak se panela vyrábí? V komunitě La Palma jsme se byli podívat přímo. Na vylisování šťávy z cukrové třtiny se tady používají zapřažení koně/osli/jejich kombinace. Z jedné strany se do lisu nacpe cukrová třtina, koně zaberou, a z druhé strany do kádě vytéká šťáva. Tak se pak přelije do kotle, pod kterým se topí, a čeká se, dokud se všechno neodpaří a hmota se nezahustí.

Sladký nápoj z panely má tmavě zelenou barvu a hustší konzistenci. A ne, to v pozadí není rakev, ale nová káď.

1 thought on “Panela: sladký pohon všech latinos

  1. Nazdar dceruško, to nejsou koně, to jsou buď osli nebo kříženci koně a osla. M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *