Jelikož mi před cca dvěma lety slavnostně došlo, že lepek není něco, co bych měla denně jíst, říkala jsem si, že se s vámi podělím o příznaky alergie na lepek, kdyby existoval náhodou někdo další s podobnou tmou na závitech.

Vzpomínám si, že když jsem rok žila vrámci univerzity ve Španělsku, že jeden náš polský kamarád byl alergický na lepek a kupoval si potraviny s nálepkou „sin gluten“. Tehdy mi to přišlo hrozně velký a restriktivní. Měla jsem oči navrch hlavy a nedokázala si představit s tím žít. Co proboha jí, když nemůže pečivo a těstoviny?? Nechápala jsem a byla ráda, že ten problém nemám. No.

Jaké potraviny obsahují lepek

Lepek je obsažený v obilovinách, především ve pšenici, žitu, ječmeni a ovsu. Když se nadtím člověk nijak nezamyslí, nevěřili byste, kolik lepku denně sežerem. No fakt, počítejte se mnou. Co většina lidí snídá, když snídá? Buď si umatláme nějakou tu zdravou kaši, že jo, nebo do sebe hodíme müsli, zarytí vyznavači české klasiky si dají chleba či rohlík. Na cestě do práce si často kupujeme voňavé čerstvé sladké pečivo – plněnou taštičku, koláček nebo skořicového šneka ke kafíčku během dopoledne. Sušenky? Ty se hodí celý den. Na oběd častokrát padne výběr na Itálii – těstoviny a pizza. Kdo by odolal tavícímu se sýru? Nebo se také můžeme pohostit českými knedlíky na milión způsobů. Odpoledne, při konci pracovní doby, jsem vždycky nějaké to sladké pečivo zblajzla, protože už jsem mlela z posledního a jídlo připravené z domova bylo dávno pryč. A na večeři spolu s únavou z pracovního dne se chleba vždycky tak nějak hodí, co si budem… Když jsem si ten jídelníček jednou takhle hezky sesumírovala, šly na mě mrákoty. A já nic z toho prostě jíst nemůžu.

Netrávený lepek = zánět ve střevech = špatné vstřebávání živin = únava, špatné vlasy a nehty, slabá imunita, psychické slabosti a rozhozené nervy, bolavé kosti, klouby nebo nekvalitní spánek. A safra!

Příznaky celiakie. Když vaše břicho odmítá českou klasiku jako jsou buchty, knedlíky a chleba

Křeče v břiše

Před lety jsem byla na vegetariánské stravě, jedla jsem hodně ovoce, zeleniny a nějaké ty luštěniny. Jak bychom řekli – zdravý jídelníček. A tak jsem si myslela, že moje občasné křeče v břiše souvisí pouze s procesem trávení a že se jedná o bežný projev, když jíte dobře. Jak jsem se mýlila! To, že po luštěninách vás občas bolí břicho kvůli větší plynatosti, vůbec nesouvisí s křečemi, které máte, když vaše tělo netráví lepek. Alergie na lepek postihuje zejména tlusté střevo a proto křeče najdeme především v této oblasti. Je to poslední pruh břicha, než si začneme sahat na dělohu a vaječníky. Ženám se může stát, že tyto křeče lehce zamění s menstruačními bolestmi, jak jsem si to někdy vysvětlovala já. Není to ovšem ta správná indicie. Pro muže bych to charakterizovala jako cca 5 – 10 cm pod pupíkem.

Bolesti břicha od celiakie mně osobně přicházely (většinou) nepravidelně a až za delší dobu, co jsem něco snědla. Pravidelně mě bolívalo břicho každé ráno, když jsem začala vstávat. Útroby se tak nějak probraly a začala bolavá zábava s návštěvou toalety. Intenzita, množství a rychlost těchto bolestí se odvíjí od toho, jak moc jste na lepek alergičtí. Někomu stačí málo a hned se chytá za břicho, někomu vadí jen občas něco, takže si vůbec nevšimne, že by se třeba některým potravinám měl vyhýbat. Křeče v tlustém střevě netrvají věčně, vzpomínám si ale, že jsem se párkrát na posteli svíjela hezkou půlhodinku. Pokud vás nějak častěji bolí břicho v dolní oblasti střev, není to normální a měli byste se zamyslet nad tím, co jíte a co vašemu tělu vadí.

Průjem

Kvůli špatně fungujícím střevům a stravě, která mi nevyhovovala, jsem častěji trpěla průjmy, byť nešlo o nic vážného. Jenom jiná konzistence, nad kterou byste mávli rukou. Opět jsem si to vyložila jako důsledek vegetariánského jídelníčku a tudíž mi vše připadalo v pořádku. Jako vegetariáni či vegani konzumujete značné množství obilovin, protože něčím ty živočišné potraviny nahradit musíte. Všechny ty těstoviny, kus kus, sladké pečivo a obilné kaše mě ničily, aniž bych alespoň trochu zpochybnila koncept zdravé stravy. Žádný průjem ovšem není žádoucí, obzvlášť, pokud se opakuje. Jestli vám vaše strava toto způsobuje a jste spíše takříkajíc „kašovití“, není to dobře. Se spokojenými střevy nebudete na zachodě nad ničím přemýšlet.

Nafouklé břicho

Kvůli probíhajícímu střevnímu boji a zánětu se může stát, že budete mít nafouklejší břicho. Jsme zvyklí na to, že naše břicho je přirozeně trochu vypouklé a že ho nemůžeme zatáhnout. Prostě jsme se jenom dobře najedli nebo máme nějaké to kilčo navíc, což nikoho nemůže urazit. Jenže pokud máme jídelníček, který nám sedí, všechno se krásně stráví již v tenkém střevě a do tlustého toho už tolik nedorazí. A když, tak by se tam vůbec nemělo nic dít. Všechny důležité trávicí procesy probíhají předtím, takže pokud vaše tlusté střevo šílí a má práce až nad hlavu, vůbec to není správně. Můžu říct, že ve chvíli, kdy jsem osekala jídelníček na úplné minimum toho, co mi dělalo dobře, měla jsem břicho bez námahy ploché a klidné, vůbec jsem se na něj nemusela soustředit v negativním slova smyslu. Pokud dobře jíte, zažíváte v břiše skutečně příjemnou harmonii, lehkost a klid. Můj osekaný vhodný jídelníček se sestával jednu dobu skoro jen z živočišných produktů. Od rána do večera jsem jedla maso, vajíčka, máslo a nějakou tu zeleninu a ovoce. Výsledkem bylo ploché a klidné břicho díky správného trávení, ne nedostatku potravin. Nemusíte se obávat, že pokud budete chtít mít pohodová střeva, znamená to méně jíst. Vůbec to tak není. Jen musíte najít to svoje a vynechat problematické kousky.

Svědivá kůže a lokální ekzémy

Zničená střeva, to je spousta problémů, které se bohužel netýkají jen záchodu. Kvalita střev je důležitá ze dvou důvodů – správně fungující imunitní soustava a kvalita naší kůže. Vždycky poznám, když to s lepkem přeženu. Začne mě všechno na těle svědit a objeví se to cca půl hodiny po jídle. Pokud v lepku pokračuju nějakou delší dobu, řekněme týdny, začne se stav mojí kůže horšit specificky. V oblasti břicha mi vyskáče něco jako červená krupička, kůže je navíc v této oblasti extrémně suchá a prášivá, což se objevuje i jinde po těle. Pokud máte suché flíčky a pokožku bledou s červenými mapami, opět bych to spíš označila za varovný signál než cokoliv jiného.

Akné a vnitřní záněty kůže

S krásnou pletí mi na lepku nepomůže vůbec nic. Můžu mít tu nejlepší kosmetiku, můžu se o sebe starat jako divá a chodit k odborníkům, ale jakmile se mi začnou ve střevech tvořit záněty, začnou se tyto záněty projevovast i na pleti v podobě akné. Druhou oblastí, která signalizuje červenou potravinám s lepkem, je horní oblast zad. Pupínky vzadu na ramenou a mezi lopatkami jsou pro mě osobně jasnou zprávou.

A co myslím vnitřními záněty kůže? Vůbec nejde v tomto případě o nějaké pupínky. Když se v takovou chvíli podívám na svou pleť, vidím, že uvnitř začíná mít jakési narůžovělé až načervenalé zabarvení. Navenek se jakože nic neděje, možná byste si toho ani nevšimli nebo to už považujete za normální zabarvení vaší kůže. Jsou to totiž vcelku nenápadné mapy/fleky, ale já na tom vždycky poznám zvýšený výskyt zánětu ve střevech.

Špatná struktura pleti

Struktura pleti, tedy to, jestli je krásně hladká, nebo hrbolatá s obrovitánskýma pórama, je v mém případě hodně spojené s hormonální soustavou a s konzumací lepku. Jakmile to přeženu, kvalita pleti jde hodně dolů a nic s tím nejde udělat. Jakoby se najednou zvýrazní všechny nedostatky – každý pór je větší, pleť celkově tak nějak „zhrubne“ a na pohled je starší o cca 10 let.

Bolavé klouby, špatné vlasy, únava, nervy na pochodu a slabší imunita, aneb když kvůli celiakii chybí živiny

Tento poslední bod mi přijde asi nejhorší ze všech, protože souvisí s nedostatkem živin. Střeva alergická na lepek při špatném jídelníčku ztrácí hodně ze svých schopností vstřebávat důležité látky. Klky, malé výrůstky, které najdeme na vnitřní straně střev a které jsou dedikované pro vstřebávání živin, začnou atrofovat a mizet. Takže i když do sebe sypete všechno možné dobré, ale lepek nevynecháte, za nějakých pár měsíců/let nebude mít vaše tělo čím ty úžasnosti vstřebávat. A s tím se pochopitelně pojí různorodé potíže jako špatná kvalita vlasů, nehtů, pleti. Můžou více bolet klouby a kosti. Většinou se špatnými střevy přichází i slabší imunita. Spousta psychických slabostí, které jsme přičítali kde čemu, může být způsobena pouze tím, že nám pořád někde něco podstatného na živinách chybí. Chybějící živiny, to také znamená nekvalitní a rozhozený spánek, únavu, malou výdrž a špatné soustředění.

Být bez lepku není těžké, když to jednou zkusíte. Alespoň poznáte ten rozdíl

Zkrátka, pokud máte podezření, že by lepek nemusel být váš kámoš, moc doporučuju to třeba jen na dva týdny zkusit bez něj. Mít zdevastované nástroje na vstřebávání živin se totiž hodně nevyplatí. Mimochodem, co říkáte na fotku k tomuto článku? Vyfotila jsem tyto kapky a červeň úplnou náhodou v letu na procházce a dodnes ji považuji za jeden z nejkrásnějších letošních úlovků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *