Nechápu, že jsem kolem těhlech vonných tyčinek chodila asi tak tři roky bez povšimnutí. Věděla jsem, že si to všichni kupují a že je to jakási nejtradičnější indická vonná směs… Asi to bude tím, že mě prostě fenomény nezajímají a tak je dlouho ignoruju. Dávno jsem toužila po hřejivé směsi, která by mě pohladila a zároveň přinesla pocit volnosti a čistoty. Myslela jsem si, že je to nedostižná kombinace. A ejhle, Nag champa mě naprosto uchvátila.

Logicky jsem předpokládala, že takováhle kombinace vůní neexistuje. Ty hřejivé jsou většinou těžké a svěží zase nehřejou… Problém. Leta jsem vonné tyčinky nemusela. Byly na mě až moc hutné a já jsem se potřebovala naopak jaksi povznést. Ráda jsem kapala do aromalapmy éterické oleje a užívala si jejich jiskrnou jasnost.

Něco se asi změnilo a já mám teď chuť se do textu virtuálně zasmát. Éterické oleje mi momentálně nic moc neříkají. Jakože – voní to, dobrý, třeba levadule teď pro mě byla vyloženě terapeutickou záležitostí. Potřela jsem si spánky a čelo a hned se mi příjemně ulevilo na duši. Jenže to nějak není ono. Netoužím po tom a je mi to vlastně fuk. Za to se nemůžu dočkat, až ráno vstanu a vyčoudim si pokoj skrz naskrz. Je to sranda.

Na vonných tyčinkách velmi oceňuji, že čistí prostor od mentálního smogu
a dalších „neviditelných“ nečistot

Nevím, jak vy, ale já ráno spíš než vydýchaný vzduch potřebuju vyvětrat mentální smog, který se za celou noc čištění organismu nalepí na stěny jak táhlý černý dehet. A jen otevřené okno očividně nestačí, protože to v prostoru zůstává. Zato kouř z vonné tyčinky je schopný se na tuhle nehmotnou nečistotu nalepit a když pak otevřu okno, vyvětrá se úplně všechno. VŠECHNO. Jako bonus mi potom ještě dlouho voní místnost po medu, koření a bylinách.

Voní jako vysokohorský vzduch a med!

Nag champa je nejoblíbenější a nejpoužívanější vonná směs, která se používá napříč celým světem i Indií (nevím, nebyla jsem tam, papouškuju internet). Na Nag champu ale opravdu narazíte ve všech obchůdkách s touto tématikou. Je to směs převážně santalového dřeva a exotických květin jako frangipani. Vůně je silná, aby bylo jasno. Ve mně však zanechává lehkost a radost.

Výsledná kombinace mi voní po medu a přitom není přeslazená. Cítím také koření a dřeva (divný, kdo by necítil??). Směs ve mně evokuje pocit volnosti a lehkosti a zároveň příjemné hřejivosti. Jako kdybych vstoupila do vysokohorského chrámu v tibetských horách a nechala se uchvátit prostorem, klidem, ledovým svěžím vzduchem a povalujícími se mraky nad nádherným údolím. To vše zalité zlatavým medem. Ideál. IDEÁL! Ve směsi by se mělo dát ještě rozeznat levanduli, vanilku, skořici, kardamom, borovici, cedr a snad i jahodu nebo co.

Nag champa od Goloky je TOP

Na Nag champu narazíte většinou ve dvou variantách – žluté od značky Goloka a tmavě modré od Shrinivas Sugandhalaya. Je mi celkem buřt, který z těch dvou výrobců je větší borec, mně prostě voní jenom ta žlutá od Goloky. Seženete tyčinky i jehlánky. Že jde o kvalitně udělanou směs jsem poznala podle toho, že se při hoření z hmoty uvolňuje jantarová lepkavá tekutina, která jde blbě umejt. Z většiny vonných tyčinek totiž zůstane jen prášek, který když odfouknete, tak zbyde prd.

A co znamená název Nag champa? Champa je indický název pro květinu jménem plumérie, neboli frangipani, která ve směsi hraje prim a která je typickým symbolem exotiky a slunce Havajských ostrovů. Nevím, jak se dostala do tradičních indických tyčinek z 60. let, ale je to blaho.


[KLIKNI SI] Nag champu seženete v tyčinkách tady, jehlánky tady

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *