Podobné články jsem schopná vyflusnout pouze, když jsem v druhé půlce menstruačního cyklu. Tedy obrácená dovnitř. Více cítím všechny souvislosti a taky mi spousta věcí dochází. Teď, chvíli před menstruací, kdy mě štve skoro všechno vnější, jsem si uvědomila důležitý rozdíl. I když se žena během měsíce různě otevírá a zavírá, různě se jí kumunikovat chce a nechce a je různě veselá či protivná, vůbec to neznamená, že muž/partner do ženina světa taky tak různě patří a nepatří. Jeho role je v celém měsíci stejně podstatná a nepostradatelná. Mění se jen způsob, jakým se potřeba této role naplňuje. A je fajn, když se v tom muž naučí pohybovat.

Menstruační cyklus je doba od prvního dne menstruace do začátku druhé. Většinou je to právě jeden měsíc, někdy je to 28 dní, někdy 35 a někdy je doba i kratší. Menstruační cyklus nejvíce ovlivňují změny hormonální soustavy. V průběhu měsíce hormony cyklicky stoupají a klesají podle toho, v jaké fázi tělo je a co zrovna se má během této fáze dít. Toto hormonální stoupání a klesání má vliv na celou řadu dalších pochodů. Ovlivňuje to míru energie, kterou žena disponuje, míru její otrevřenosti vůči světu a schopnost komunikace, náladu, chuť na sex a jídlo nebo třeba i schopnost řešit problémy a nalést inspiraci.

Menstruační cyklus se dělí na 4 fáze. Každá fáze má svou specifickou dobu a pochody, které se s ní pojí. Jejich názvy jsou jednoduché a velice výstižné.

První fáze menstruačního cyklu odpovídá energii a moudrosti babičky, vědmy

Menstruační cyklus začíná první den, kdy máme menstruaci, tedy první den menstruačního krvácení. Po fyzické stránce se odděluje děložní výstelka, která spolu s mrtvým neoplodněným vajíčkem musí z těla ven. Děložní výstelka celý měsíc poctivě roste, kdyby se pár rozhodl tvořit a oplodněné vajíčko potřebovalo místo, kde se může zavrtat a dalších 9 měsíců růst. To zmiňuji jen pro případ, že by se někdo nad menstruační krví a celým tím obdobím ošklíbal. Je to to nejcennější, co tělo ženy v sobě za celý měsíc našlo pro potřeby nového života. Když se tak nestane a nedojde k oplodnění, je třeba toto všechno vyloučit. První a druhý den menstruace jsou většinou z těchto důvodů ty nejnáročnější, protože ženě po fyzické stránce není dobře. Může ji bolet břicho, být unavená a celá taková nesvá. Fáze babičky trvá cca kolem 5 dní, až týden.

Jak se žena v první menstruační fázi cítí? Babička, neboli vědma, se to nenazývá jen tak
 • unavená
 • naštvaná, protivná
 • nemluvná
 • citlivá
 • uzavřená

V první menstruační fázi je hladina hormonů nejnižší z celého měsíce. Hormony tu jsou proto, aby umožnily ženě poznat samu sebe, ale i vnější svět. Kdybyste se chtěli v tomto tématu vyznat o něco více, přečtěte si článek „Dopis první – volání pobřeží“, který přesně o tomto hormonálním přílivu a odlivu hovoří podrobněji. Když jsou hormony nízko, přirozeně ji to obrací do sebe, nutí ji to více prozkoumat svůj vnitřní svět. Proto je období menstruace někdy náročné, protože se žena v tu dobu věnuje sobě a svému vnitřnímu světu. Respektive opravdu by měla! Pokud jde proti svému cyklu – což se normálně stává, ne vždy si člověk může program přizpůsobit – všechny projevy jsou výraznější, bolesti silnější a nálada horší. Pokud jde ovšem v harmonii se svým cyklem, může ji to mnoho dát, může mnoho pochopit a také jí je většinou o dost líp.

První fáze menstruace je o vnitřním světě

Je to období, které pomáhá lépe rozpoznat, co ženě v životě vyhovuje, nebo co už ji naopak neslouží. Je to období sebereflexe a evaluace. Myšlenky a témata, které jí v období menstruace samy opakovaně skáčou do hlavy, jsou ty, kterým by se měla věnovat. Jsou to důležité záležitosti, které si žádají její pozornost. Proto žena při menstruaci potřebuje větší prostor a klid. Pokud ho nemá, je pochopitelně hůře naladěná.

Aktivity vhodné v první menstruační fázi vlastně vůbec nejsou aktivní

Vhodné je, když si žena udělá alespoň relativní volno první den menstruace, kdy je všechno nejnáročnější. Ideální je odpočinek, klidné místo, ticho, rozjímání, snění, spánek, čtení. Prostě klid a prostor, aby měla možnost vnímat sama sebe a svůj vnitřní svět, který si ji v této fázi volá.

Muž a jeho role ve fázi babičky je pro ženu asi nejpodstatnější z celého měsíce

Mohlo by se zdát, že když ženu všechno štve, spousta věcí jí vadí, odsekává, nekomunikuje nebo naopak vyšiluje, že by se měl muž v této době stáhnout, protože stejně neví, co jí zas je, když ještě včera byla normální…

Pravdou je, že v tomto období, kdy je žena více zvnitřněná a mnohem lépe cítí, co jí vadí, je muž po jejím boku potřeba mnohem více než kdy jindy. Můžete si to představit jako moře a břeh. Jako vodu a skálu, kteří spolu každý měsíc tančí ve vlivu měsíce. Ve chvíli, kdy nastane příliv a hladina hormonů se zvedne, voda dosahuje daleko, zakouší půdu a spolu s tím objevuje také vnější svět. Když nastane odliv, stáhne se. A přesně v tu chvíli žena potřebuje, aby tam muž – skála – byl. Aby to bylo pevné a bezpečné místo, o které se může opřít, když se začne ztrácet ve svých hloubinách. Aby v tu chvíli byl její partner klidnou kotvou ve vnějším světě. Ona nepotřebuje, aby s tím něco dělal. Jen, aby tam pro ni byl.

Nebojte se ženských emocí a pláče. Je to její způsob, jak se spojit s důležitými věcmi, které na ni uvnitř ní samotné čekají. Nevnímejte to jako problém, který se musí napravit. Poskytněte ji ochranu a objetí, aby se mohla vyplakat a zase se dát dohromady. Buďte jako skála, která se klidně nechá zmáčet deštěm a mořem.

Druhá fáze menstruačního cyklu je jako jiskra mladé panny

Po menstruaci přichází období, kdy ve vaječníku dozrává další vojíčko. Hladinu hormonů se zvyšuje. S nimi se zvyšuje i množství vitality a otevřenosti, kterými žena oplývá. Je to období nové svěží energie, rozvernosti a dobrodružství. Druhá fáze menstruačního cyklu trvá cca 6 dní.

Ve druhé menstruační fázi se žena cítí jako mladá diva
 • energická
 • veselá
 • rozverná
 • bezstarostná

Spolu s rostoucími hormony roste i množství energie, kterou žena má. Je veselá, hravá, ráda laškuje. Pobíhá po domácnosti a u toho si prozpěvuje. Příliv nových hormonů ji umožňuje cítit se jako znovuzrozená. Po fázi, kdy byla převážne v sobě, je znovu připravená se otevřít a prozkoumat vnější svět. Přirozeně ji to táhne ven, chce něco dělat, jet na výlet. Sedět doma ji v tomto období moc nebaví.

Nové začátky? Ideálně v energii panny

Druhá fáze menstruace taktéž patří ženě, ale v tuto dobu naopak než v období menstruace. Žena je otevřená a připravená objevovat vnější svět. Pokud má něco, s čím by chtěla začít, druhá fáze ji k tomu přirozeně poskytuje nástroje. Ať už uvažuje o nové práci, novém projektu nebo novém koníčku, ve fázi panny jí to půjde jako po másle. Nemá cenu se k něčemu takovému nutit ve fázi babičky. Sice to zvládne, když to bude nutné, ale bude ji to stát velké množství energie a nepřinese jí to takové uspokojení.

Muž si svou roli ve fázi panny užije

Téhle fázi bude muž pravděpodobně rozumět více než té předchozí. Žena je extrovertní a baví ji všechno nové. Pokud ji vezmete na výlet, na nějakou akci nebo se odhodláte vyzkoušet něco, o čem už delší dobu mluvíte, bude vám radostí skákat kolem krku. Užijete si s ní blbinek a prima čas mimo domov. Tohle období je prostě o zkoušení nových a zajímavých věcí, což je něco, co muž většinou ovládá dobře a rád. S partnerkou se mu také bude mnohem lépe komunikovat, takže pokud je něco, co je potřeba slovně pořešit, je lepší si to nechat na dobu po menstruaci, kdy je žena přirozeně mnohem přístupnější. Pár si bude vzájemně mnohem lépe rozumět.

Vezměte ji ve fázi panny na výlet a dopřejte jí nějaké dobrodružství. Pokud chcete slovně něco pořešit, právě teď je ta vhodná chvíle.

Třetí fáze menstruačního cyklu se vyznačuje zodpovědností
a laskavostí matky

Hormonálním vrcholem menstruačního cyklu je fáze matky. Je to období kraťoučké, trvá pouhé 2 až 3 dny. Během této fáze tělo prochází ovulací, což znamená, že vajíčko ve vaječníku dostatečně uzrálo a vydává se na cestu vejcovodem potkat spermii. Toto období je pro ženu velice významné, protože značí nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění. Žena v tomto období přirozeně září jakýmsi světlem a neviditelně přitahuje pozornost.

Fáze matky patří ostatním

Fáze matky je poprvé v menstruačním cyklu spíše pro ostatní než pro ženu samotnou. Je to fáze, kdy je žena vůči okolnímu světu nejotevřenější. Spolu s tím má i velice otevřené srdce. Cítí potřebu a ochotu pomáhat ostatním více než kdykoliv jindy. Je soucitná, štědrá a laskavá.

 • ochotná
 • laskavá
 • soucitná
 • láskyplná
Potřebujete vyřešit něco echt? Energie matky poskytuje vnitřní sílu a jistotu

V této době se také hodí řešit cokoliv, co vyžaduje velkou zodpovědnost. Ať už se plánuje nějaké důležité pracovní jednání nebo schůzka, energie matky poskytne ženě dostatečnou vnitřní sílu, důvěru a otevřenost vůči ostatním, aby to vše dobře dopadlo. Slova ženy v tuto dobu mají váhu a i ona sama se cítí velice sebejistě.

Muž by neměl brát ve fázi matky vztah na lehkou váhu

Přirozeností těla ženy je v tomto období ta absolutně největší chuť na sex, což je pochopitelně něco, co se většinou líbí oběma. Zádrhel může být akorát v tom, že v období ovulace je pro ženu sex nástrojem, jak se spojit se svým partnerem, nejde o fyzické potěšení jako takové. Milování má pro ni v tuto dobu hluboký význam a není radno si s tím nějak zahrávat, protože s nějakými povrchnostmi muž příliš nepochodí.

Dávejte ji v tomto období najevo, jak je pro vás důležitá a oceňujte, co všechno dělá. Pokud se s ní budete milovat, věnujte se celé její bytosti s velkou láskou a pozorností. V tuto dobu od vás potřebuje cítit, že to myslíte vážně.

Čarodějka. Poslední fáze menstruačního cyklu

Energie čarodějky je se ženou celých 14 dní. Je to nejdelší fáze z menstruačního cyklu, kdy hladina hormonů opět klesá. Na tělesné úrovni odumírá neoplodněné vajíčko a směřuje do dělohy, kde se spolu s děložní výstelkou během menstruace vyloučí. Je to jakýsi předěl, kdy se její pozornost od vnějšího světa znovu přesouvá dovnitř. Můžete zaznamenat, že má v tomto období mnohem větší hlad než obvykle a také potřebuje sladké a čokoládu. Větší chuť k jídlu je pro fázi před menstruací typická.

Čarodějka přináší roztěkanost a inspiraci

V této fázi je žena ještě pořád jednou nohou ve vnějším světě, druhou už je ale opět ponořená uvnitř sebe. Může pro ni začít být obtížné dodržovat všechny všední povinnosti dne, může být v práci nebo ve škole méně pozorná. Koncentrace klesá. Její energie je roztěkaná a skáče od jednoho k druhému. Chvíli je veselá a hovorná a v té další už se mračí a je jí do pláče.

 • roztěkaná
 • nepozorná
 • proměnlivá
 • kreativní

Pokud jí muž ve fázi čarodějky pomůže s realizací nápadů, bude její hero

Fáze čarodějky se vznačuje velkou kreativní energií, kterou potřebuje žena někam nasměrovat. Může tak udělat různými způsoby. Pokud má nějaký svůj projekt, na kterém jí záleží a na kterém chce pracovat, v poslední fázi cyklu dostává možnost ho značně posunout dopředu. Nápady, které se jí v tuto dobu honí hlavou, stojí za pozornost, protože jsou tím řešením, které je nejlepší. Když zrovna práce nebo projekty není to, co chce posouvat, koncentruje se tento přebytek energie většinou ve větší chuti na sex. Tentokrát to ale není o hlubokém propojení s partnerem, ale především o fyzickém potěšení, takže co se týče partnerských radovánek, je tato fáze bohatá.

Pomožte jí s realizací nápadů, které jí ve fázi čarodějky přirozeně přichází a se kterými má spojení. Je to totiž přesně to, co od vás potřebuje.

Ať už žena během menstruačního cyklu prochází čímkoliv, je třeba tomu věnovat pozornost. Nejsou to věci, nad kterými se může mávnout rukou ve stylu „no jo, zase hormony“. Tím ovšem neříkám, že řešení je na vás, není. Je ale fajn mít k tomu respekt. Ona si na nic totiž nehraje ani se nechová nesmyslně. Hormony jsou jen prostředkem, jak ji spojit se sebou a s vnějším světem. Je to cenný nástroj. Můžu vás – muže – ujistit, že pokud se naučíte pohybovat ve vnitřním světě své vyvolené, budete mít v jejím životě nezastupitelné a významné místo. Ona totiž nemůže být vodou bez země. A naopak.

16 thoughts on “Muž a jeho role v menstruačním cyklu

 1. Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your wordpress site is very sleek – hope you don’t
  mind me asking what theme you’re using? (and don’t mind if I
  steal it? :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours– but the theme slows
  (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for „royal cbd“ on Google (would appreciate any feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare!

  1. Hello, thank you for your comment 🙂 I am using a FabBlog template. It works perfect for what I need. From that point, for my website are important two things – writing and showing my photos. And this template is just created for that. Once I saw this I knew this is the right thing for me. Depends, what you need from your website. Thinking to the future is good, but can be overwhelming. Do, what you need now. Things, that slow down the site are too many of plugins and big pictures for example. Not sure if this theme will work with eshop. To me it seems like your home page is too complicated – to many diferent things and customer get lost quickly. I would change this. Have a good days 😉

 2. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or
  blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled
  upon this site. Studying this information So i am satisfied to convey that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found out exactly
  what I needed. I so much indisputably will make certain to don?t omit this
  web site and provides it a look on a continuing basis.

  1. Good morning Margaret! I am so glad that this article helps you. I always care about quality of my articles, especially with the area of health, which is important for me. Thank you for you kidness and that you stopped on my website and left me a comment. Hope you will have a great day 🙂

 3. Hi there, I found your site via Google while looking for a similar topic, your
  website got here up, it seems great. I have bookmarked
  it in my google bookmarks.
  Hello there, just became aware of your blog thru Google, and located that it is
  truly informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I will appreciate in case you continue this in future.
  Many folks might be benefited out of your writing.

  Cheers!

  1. Hello Dennis 🙂 Thank you so much for such a nice comment. I am very grateful that my article actually helps you 🙂 You are right that this topis should be defenitely more discussed. Thank you for your support, I will keep the work. Hope you are having a nice time 🙂

 4. Good day! I know this is kinda off topic but I was
  wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be awesome if you
  could point me in the direction of a good platform.

  1. Hello! I will disappoint you, because I use the WordPress platform. Since january I have this website I havent had any issues with hackers. I never leave my website log in and I use a good hosting from my country. Not sure what cause these issues, until now I havent used another platform that big to build a website. I heard that some people use Joomla and it should be more secure, but also more complicated to work with. Hope you will find a good solution for you 🙂

 5. Thanks , I’ve recently been searching for information approximately this subject for ages and yours is the
  greatest I’ve came upon till now. However, what concerning the bottom line?
  Are you sure in regards to the supply?

  my blog post :: Autumn

  1. Thank you for your sincere compliment 🙂 Can you please explain the question „bottom line“? I dont understand what you mean.

 6. You are so cool! I do not suppose I’ve read a single thing like this before.
  So wonderful to discover someone with some genuine thoughts on this issue.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the internet, someone with a
  little originality!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *