Vzpomínám si, když jsem v Biuuu měla nové nováčky, že mi moje nová svěřenkyně hned po obědě zdrhla a už se neozvala. Byly jsme totiž v půlce dvoutýdenního náročného produktového školení a probíraly jsme zrovna pleťovou péči (což bylo hned po zdraví druhé nejnáročnější školení). Prostě to bylo na ni moc. Není asi nic, co bychom v kosmetice řešily více – čištění pleti a pleťová péče obecně. Proto se směju tomu, že jsem objevila Ameriku a našla vlastně trapný produkt na čištění obličeje, který asi vyhrál letošní hit.

Než jsem přišla na to, jak si pleť čistit, užila jsem si dost srandy. O co, že se v tom poznáte.

Fáze první – respektuji svobodu své pleti a proto na ni seru

Je sakra nepříjemný přiznat si, že ta pleť se o sebe sama nepostará, když frčíme na vlně respektu vůči přírodě i sobě samým. Máme pocit, že to nejlepší, co můžeme naší pleti dát, je nic. Že jakýkoliv produkt, byť sebepřírodnější, nějakým způsobem zasahuje do dokonalých pochodů naší dokonalé pleti vrámci lidské bytosti, která cítí a respektuje, a nechce se zaplejtat s chemickým technofilním světem. No, taky jsem ten nesmysl měla v hlavě. Ono na tom něco pravdy je, o tom žádná, nicméně environmentální podmínky, strava a životní styl jsou tak na hraně, že ta pleť to většinou prostě nedává. Navíc, když žijeme ve městě. Kvalita pleti totiž hodně souvisí i s vnitřními pochody a málokdo je tak srovnaný sám se sebou, že i na té pleti to je vidět. Mám zkušenost, že jakákoliv upřímná péče je lepší než tohle oduchovnělý zanedbávání. Upřímně, kdyby se všechny ty bio ženy tak, jak jsou, cítily dobře, vůbec bych se v tom nešťourala, ale protože je na nich vidět, že závidí a pohrdají jakoukoliv konvenční fiflenou, která se kolem nich pronese, je třeba si to v hlavě přehodit a začít něco dělat.

Fáze druhá – drhnu, drhnu, až to vydrhnu

Z toho všeho nadšení, že jsme v sobě uvolnily tak dlouholetý zásek, naklušeme do drogérie nebo jiné kosmetiky a zuřivě se vrhneme na všechno, co slibuje čistou, hydratovanou a svěží pokožku. Těšíme se na každý večer a nevynecháme jedinou věc, kterou jsme se nyní obohatily. A ono to nese výsledky. Naše pleť je konečně zářivější, méně šupinatá, méně matná a vůbec tak nějak vypadáme míň seschle. Chce se nám brečet štěstím, že se konečně cítíme líp, a už v hlavě střádáme plány na další produkty a šikovné věcičky, co potřebujeme vyzkoušet. Srdce se nám zeširoka otevřelo.

Proto si ani nevšimneme, že jde něco šejdrem. Je to totiž plíživá několikaměsíční změna, kterou nemáme šanci zaznamenat, ale poprvé se nám stane, že nám nějaký produkt nesedl. No to se může stát, říkáme si. Proč je ta pleť najednou zarudlejší? A tady se dělá suché místo. Taky více vidíme své póry a během dne se tak nějak divně začínáme lesknout. Přemýšlíme nadtím, o co jde, až nám to docvakne. No jasně, to je smíšená pleť! Proto všechny ty né úplně žádoucí projevy. Tak znovu do drogérie a najít produkty na smíšenou pleť. Mezitím zjistíme, že takových moc není a že si vlastně nevíme rady. No ale když se nám mastí T – zóna, tak je potřeba vybrat něco na T – zónu. A tak se nám na chvíli uleví, že jsme odhalily další díl skládačky, cítíme se sebejistější, že už nejsme v kosmetice takoví amatéři, ale dokonce víme, jaký máme typ leti, a pokračujeme v zuřivém čištění.

Fáze třetí – jsem citlivá…

Za dalších pár měsíců se naše potíže s pletí prohlubují a nelepší se to, i když už jsme si toho tolik koupily, ale nic prostě nefunguje. Ve své zoufalosti už nevíme, co dál, až na to přijdeme – naše pleť je ve skutečnosti citlivá! Proto má pořád potíže, proto na ni nic nefunguje a proto my jí ani nemůžeme rozumět. Tady přichází velké rozhřešení – vaše pleť není ani smíšená ani citlivá, princezny. To jsou všechno projevy nerovnováhy, které jste si způsobily samy špatnou pleťovou péčí. Nestarat se o pleť vám k ničemu nebude a špatnou péčí si člověk taky nepomůže. Pokud teď máte chuť hodit flintu do žita a vybodnout se na to, nedělejte to. Tyhle všechny chyby, co tu píšu, jsem sama udělala. Byl to vývoj, spoustu jsem toho pochopila a rozhodně by nemělo cenu tudy nejít. Proto si teď řekneme pár jednoduchých pravidel, které nám pomůžou ten respekt k pleti skutečně mít.

Jak si nenaštvat pleť – tipy pro rovnováhu

Neporušuj kožní film

Všechny ty čistící gely s mikroperličkami, peelingy a podobné přípravky nám sice na začátku našeho výzkumu udělají skvělou službu, díky které konečně vypadáme líp, má to ale jeden háček. Tohle denodenní drhnutí není přirozené. Denně si totiž porušujeme přirozený ochranný film, který na pleti máme. Co pak pleť udělá? No začne se nepříznivým podmínkám a ohrožujícímu zacházení bránit. Pleť nemá zase tolik způsobů, jak se může ochránit. Jedním z nich je tuk. Tuk přirozeně patří na povrch naší pokožky, kde vytváří ochrannou vrstvu. Pokud naši pleť této vrstvy denně zbavujeme, začne se o to víc snažit. O to víc mastit. To je totiž její způsob, jak se chránit. Voalá, máme mastnou T – zónu, rozšířené póry, červená suchá místa a později další potíže. Peeling se používá tak jednou až dvakrát do týdne, rozhodně ne každý den.

Nevysušuj

Čím agresivnější přípravek s blbým složením, tím hůře naší pleti bude. Všechny konvenčí přípravky sice dobře pění a dobře myjí, jejich nevýhodou ale je velké vysušování pleti. Možná si toho ani nevšimnete, ale všechny ty dobře čistící produkty vám z pleti tahají vodu. A to se časem projeví. Větším maštěním, papírovou pletí, šupinkami, vráskami. Lepší je vybrat si jemný čistící produkt, který naši pleť zbytečně nebude dráždit. Místo agresivního mycího gelu je lepší pořídit nějaký přírodnější a třeba ho střídat s čistícím mlékem.

Nepřeháněj to

I když z toho můžeme být nadšené, přílišná péče taky není dobrá. Je třeba v tom najít rovnováhu. Pokud pleť drhneme ráno i večer jakýmsi mýdlem, nemůže vypadat dobře. Pokud toužíte používat nějaké produkty ráno, vybírejte z těch hodně jemných (mléka, oleje, jemné emulze). Bohatě vám to bude stačit. Večer po celém dni se pak do toho můžete opřít o něco víc.

Chraň se

I když se nám to vůbec nelíbí – dávat si na obličej cokoliv hutnějšího – právě to naší pleti chybí. Hned vysvětlím. Většinou se při představě něčeho mastnějšího na obličeji začneme kroutit. A je to správný signál. Naše pleť nám říká, že je ucpaná a že nebude mít jak ty dobroty z hutného krému/oleje vstřebat. Jelikož je ale naše pleťová péče v začátcích nedostatečná, právě ta výživa pleti chybí většinou nejvíce. Je třeba jít na to postupně. Jako prioritu č. 1 si opravdu dejte vyčistit si pleť, aby byly cesty volné (postup vhodný pro ty, které to potřebují!). Následně svou péči zjemněte, najděte vhodnější přípravky (pokud nemáte), začněte to více střídat. A do toho se vám také bude chtít používat již něco víc mňam. Pokud používáte jen ten nejlehčí hydratační krém, který se vcucne a vy o ničem nevíte, může se stát, že to fakt nebude stačit. Toto si mohou dovolit pouze majitelky přirozeně mastné pleti (tzn. má mastné i vlasy a kůži po celém těle), nebo normální, pokud nemá žádné potíže. Jakmile mám ale pleť trochu víc tam nebo tam, jen voda stačit nebude. Můžeme si do dlaně kápnout trochu oblíbeného olejíčku a rozetřít přes krém a je to. Kombinace hydratace (uvnitř) a pak ochrana (vně) je přirozeností pleti. Pokud si v tom najdeme svůj rytmus, naší pleti postupně ztracenou rovnováhu navrátíme.

A teď ten silikonový kartáček – proč se mi líbí?

Silikonový, levný a funkční překvápko roku.

Líbí se mi proto, že jemně čistí pleť, aniž by ji dráždil, aniž bych si rozšiřovala póry a jinak poškozovala kůži. Najít v tomhle rovnováhu mi zabralo docela dost času a stejně pořád vychytávám a zkouším. Nejdřív jsem drhla jako blázen a super. Pak se to samozřejmě zvrtlo a pleti začalo být všelijak. Tak jsem našla něco jemnějšího a bylo to lepší. Pak jsem měla fázi, kdy jsem používala jen čistící mléka a bylo to fajn, ale měla jsem pocit, že mi to nestačí. Jednu zimu jsem si čistila pleť pouze ricinovým olejem a to bylo skvělý. Ale i tohle bylo třeba za pár měsíců něčím proložit.

Tento silikonový kartáček je opravdu jemný. Pocit z čištění s ním se nedá k ničemu přirovnat. Ty silikonové štětinky jsou prostě specifické. Pomůže mi to lépe vyčistit pleť, ale nijak ji to nedrhne. To žádný peeling neumí. Zároveň pak peelingy nemusím používat tak často, protože tu pleť prostě s tímhle nástrojem ucpanou nemám. Zatím se to tváří jako win…

Proč jsem si to vlastně pořídila? V září jsem byla na skok v Ekvádoru, kde zrovna bylo léto a hodně se prášilo. Za chvíli jsem vypadala, že si večer vůbec nemyju ksicht. Samá černá tečka. Při představě, že si do rozvojové země při své další dlouhodobější návštěvě potáhnu mezi indiány necesér jako kráva, jsem zapochybovala o vhodnosti svých kosmetických rituálů. Říkala jsem si, že abych si udržela pleť čistou, musela bych si s sebou vzít něco na čištění, peeling, možná masku a další ptákoviny. Byl to samozřejmě scestný nápad i proto, že ty přípravky by mi jednoho krásného dne došly a co já pak tam. Tak jsem zapřemýšlela a zapátrala a objevila v drogérii tento kartáček za asi 150 kč. A je skvělý.

Může se totiž používat úplně se vším. Čistící gel, čistící mléko a když je krize a nic není, obyčejné tuhé mýdlo a tahle věcička si spolu taky rozumí. A s čistou vodou to jde taky! Když to někde neztratím, tak mi to vydrží věky, hádám. Úplně jednoduše se to čistí – strčíte pod vodu a je to. Ta nácucka je tuze praktický nápad, neb v realitě nefunkční. Když to přicucnu na dlaždičku, ráno se mi to vždycky válí po zemi. To je ale máček. Kartáček se dobře drží, je tam zespodu na přícucce šikovné ouško, kterým si prostrčíte prst, takže vám kartáček nevyklouzne, i když jste od mýdla. Tvar kapky je také chytrý, protože se s ním krásně dostanene do záhybů okolo nosu i očí a nic tak nevynecháte. Jediný problém mám s tou barvou. A mám srdcervoucí historku proč.

To bylo tak. Jako malou si mě často pletli s klukem. Sestřih podle hrnce, dva bráchové a oblečení, co zrovna bylo. Když jsme jeli nakupovat do Ikei, aby si tam každý z pětičlenné rodiny vybral svůj ručník, zatoužila jsem po modrým, protože se mi ta barva hrozně líbila. Jenže modrá je klučičí a já jsem si nechtěla nadělat další rozmrzelosti, tak jsem šáhla po sytě růžovém, aby bylo jasno. No jasno je a já tuhle konkrétní barvu do dneška hrozně nesnáším. Mimochodem, kdyby vám vadilo, že ta úvodní fotka je trochu blbě zaostřená, tak nebojte, mně to vadí taky, ale barevně se mi sem hodila. Víte jak.


Kde silikonový kartáček na čištění obličeje ukořistit?

Tetadrogerie.cz – silikonový kartáček na obličej za 149 Kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *