Koho by zajímalo, kolik taková sranda odjet na 7 měsíců na druhou půlku světa stála, dala jsem dohromady malou bilanci nejen ve finanční rovině. Bez peněz člověk nikam nevyjede, ale aby si vůbec mohl zaplatit letenku a sbalit kufr, většinou je potřeba pustit spoustu jiných věcí, které jsou leckdy mnohem těžší než jakýkoliv účet.

Když letíte na půl roku na druhý konec světa. Takže kolik?

Co se týče financí, tak jsem měla velkou výhodu v tom, že jsem celou dobu žila v Salesiánské komunitě jako dobrovolnice, takže výdaje za ubytování a stravu se mě v prvních 3 měsících netýkaly, protože tak to bylo původně dohodnuto. Původně píšu záměrně, ale to se dozvíte v následujícím odstavci. Cestu z letiště do vesnice mi také zajistili oni, jinak dolary lítají, i když doprava v Ekvádoru je tady jedna z nejlevnějších věcí. Cestu z hlavního města Quita do zapadlé horské vesnice pod Chimborazem pořídíte normálně za cca 10$. Blbý je, že s Covidem tahle sranda s veřejnou dopravou nefunguje, takže si musíte zaplatit auto, které vás doveze, kam potřebujete. Např. na cestu na odlet se nám naštěstí podařilo sehnat dopravu za 35$, jiný dopravce nabízel cenu 130$ a to rozhodně nebylo nic neobvyklého. Prostě, když se teď chcete někam přemístit, cálujete jak barevní.

Letenka do Ekvádoru bez Covidu12 000 Kč
Letenka zpátky s Covidem a změnami19 000 Kč
Cestovní pojištění na 7 měsíců s připojištěním na nebezpečné sporty kvůli vysoké nadmořské výšce14 000 Kč
Nákupy před cestoucca 8 000 Kč
Cestování, výlety a výdaje tamcca 20 000 Kč
CELKEMcca 73 000 Kč

V komunitě se bydlí a jí za dobrovolnickou práci, kterou tam vykonáváte. Ovšem ani tady nejsou podmínky růžové jak červánky. Komunita musí z něčeho žít, takže za salesiánské dobrovolníky platí měsíční příspěvek 100$ jejich nadace, zahraniční dobrovolníci jako já si to musí zaplatit sami. O těhlech božích podmínkách jsem se dozvěděla až na místě, takže jsem vypěnila. Před odjezdem jsem se snažila s nimi komunikovat, leč dost marně, a pak na mě vybalili toto. Pro mě to byl spíš problém z principu – jako vždycky – ale věřím, že leckterý dobrovolník by zaplakal a div ne nebalil kufry, protože třeba s takovými výdaji vůbec nepočítal. Ale na dalekou cestu člověk asi musí mít trochu něco nasyslenýho, protože se vždycky objeví podobné neočekávané výdaje.

Kolik stojí letenka do Ekvádoru

Co se týče letenek, tak do Ekvádoru nesežene pod 10 000 Kč, ať si to kupujete jakkoliv předem. Teď s Covidem to je malinko složitější, většina letenek nejde pod 15 000 Kč a to se ještě musíte modlit, že vám nezruší let a vy si nebudete muset dokupovat alternativu, nebo si rovnou na začátku nepořídit flexibilní letenku. Flexi letenka na Kiwi.com stojí 4 000 Kč navíc a znamená to, že si můžete let dle libosti přebookovat. Riskla jsem to a na flexi variantu se vykašlala. Zrušili mi jeden z letů z Londýna do Prahy, kde jsem našla jiný za asi 3 500 Kč, takže mi v tomto případě risk vyšel.

Cestovní pojištění do Jižní Ameriky se může prodražit. Proč pojištění do hor stojí víc?

A pojištění? Před cestou jsem zjistila, že veškerá klasická pojištění na cokoliv jsou jen do nadmořské výšky 3 000 m. Jako chápu, že pro Evropu je to už něco šíleného. Naprd ovšem je, když jedete někam, kde se normálně ve výšce nad 3 000 m bydlí. Já bydlela v Ekvádoru ve 3 800 m, takže jsem si musela připlatit za připojištění na nebezpečné sporty, které již zahrnují výšku do 5 000 m. Měla jsem štěstí, že ve VZP měli zrovna akci s 50% slevou na nejdražší variantu cestovního pojištění, takže mě to ve finále vyšlo levněji než levnější varianta pojištění. Jinak žádná sranda, normálně by si člověk na takovou cestu a takovou dobu hezky cvaknul tak 20 000 Kč jen za pojištění. Anebo neumím hledat levnější cestičky jako jiní borci, kteří s cestovním báglem chodí i spát.

Koho by zajímalo, kolik jsem toho nacestovala přímo po Ekvádoru, tak nic moc. První měsíc jsem jezdila po okolí vrámci své práce a výdaje jsem měla minimální, pak jsme zkejsli na pár měsíců v karanténě, takže jsem neutratila vůbec nic. Musím říct, že tohle období mi ušetřilo hodně, protože jinak člověk pořád platí trochu tady a trochu tam. Poslední měsíc se sice cestovat dalo, ale podmínky byly natolik složité, že mi to za to téměř nestálo. Kdyby tohle byl poznávací trip, konečný účet by vypadal rozhodně jinak.

Ztráty a zisky v nehmotné cestovatelské rovině. Osobní změna především

A co mě stál ten zbytek? Noo, musela jsem doma nechat všechno. Víc, než jsem si myslela. Nešlo jen o krámy, i když před odjezdem to bylo pochopitelně především o nich. Dát výpověď z bytu, z práce, nastěhovat si život do krabic a uložit k rodičům, nechat na určité úrovni plavat veškeré vaše vztahy, které máte. Důležité věci si naskládat do kufru a zamávat. Johoo, píše se to vcelku jednoduše.

Asi nejvíc stresující na tom je, že moc netušíte, do čeho jdete. Jiná země, jiní lidé, jiná kultura a vy jste nic z toho dřív nezažili. Navíc to není dvoutýdenní dovolená. Jedete žít jiný život a vůbec ho neznáte. Na začátku připomínáte uzlíček potrhaných nervů s narvaným kufrem, masakrem v hlavě a vytřeštěnýma očima. Rada na to není, prostě musíte pokračovat a nechat všechno být. I sami sebe, svoje strachy a všechny iluze, protože v tom novém světě nic z toho nebude fungovat. Ale tahle odvaha a síla se vyplatí – vyrostete.

Ztratit všechny ty nesmysly může být náročný. Na druhou stranu získáte tolik, že mě vůbec nenapadá, jak tu větu dokončit.

Bilanci ve finanční rovině bych neřešila. Taková cesta prostě něco stojí, nejeli jste vydělávat. Bilance v nehmotné rovině je ovšem o mnoho zajímavější. Získáte tolik, že se budete divit, jak to, že to jde všechno pobrat, kam se to jenom do toho vašeho systému vejde, když jste dřív doma občas tloukli hlavou o zeď ve chvíli vlastní zabedněnosti nad hrozně náročným, ale vlastně nepodstatným problémem. Každá cesta je jiná a každý na ní také zažívá něco jiného. U mě osobně šlo hlavně o ztrátu iluzí a nefunkčních představ, které jsem si o sobě za léta vybudovala. Tak nějak se tam vylouplo moje jádro ve své pravdivosti. Tenhle výlet za to stál.

Kdyby vás pro představu zajímalo, jaké to je ztratit v novém světě vlastní vybudovanou identitu, vše jsem hezky názorně popsala V TOMTO ČLÁNKU. Garantuji, že se u čtení nebudete nudit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *