Pamatuju si, že to začalo někdy mezi 23. a 25. rokem (teď je mi 30, pozn. redakce). Pamatuju si totiž, že jsem jednoho dne ráno na sebe koukala do zrcadla a měla jsem tam viditelný pytle, který mi deformovaly kůži a navíc už plně nezmizely. Do té doby se to buď nedělo, nebo málo, nebo se to stihlo „vsáknout“, než jsem dolezla do koupelny. Trochu mě to naštvalo. Tehdy jsem to, myslím, svedla na školu a celej ten otravnej vstávací systém. No. Bylo mi divný, že ty pytle mají všichni. A protože se vrásky kvůli otokům na mě ráno smály čím dál víc poťouchle, říkala jsem si, že tomu musím přijít na kloub.

Už jako malá jsem se ráda dívala po lidech. Bylo mi řečeno, ať tak nekoukám. Já jsem chápala, že je kapku nevhodný na někoho civět, když ale mě ten člověk tolik zajímal! Dělám to dodneška, jen trochu víc nenápadně. Když mě někdo zaujme, chci si jeho obličej prohlídnout. Chci se podívat, jaký a kde má vrásky, jak se kouká a jaký emoce tam zrovna převaluje. Říkala jsem si, v čem tak asi vězí ty kruhy pod očima, když to všechny štve, vypadá to pitomě a o harmonický projev stáří se asi těžko může jednat…

Co si o vzhledu alá zrovna jsem se vykutálel z postele myslí čínská medicína a co naše tělo?

Lidské tělo je úžasné v tom, že si vybudovalo pár míst, které používá jako nástěnku, kam přilepí jakýkoliv zdravotní problém, který se zrovna vyskytne, aby si ho nositel těla mohl milostivě všimnout a něco s ním třeba začít dělat. Nástěnka je asi lehce eufemistický výraz, častokrát mi to přijde spíš jako rána palicí se značkou stop přímo před obličejem. Za což ovšem tělo nemůže, když jsme takoví ignoranti, že. Jedním z takových míst je třeba právě obličej. Obličej je mapa, kde je každé místo spojené s konkrétním orgánem, a které navenek hlásí aktuální stav či problém. Pokud na nějakém místě na obličeji trpíte častými vyrážkami, akné, ekzémem, žilkami či nějakým jiným stavem, který se odlišuje od běžně zdravé kůže, může se to snažit upozornit na problém, který ve sklutečnosti na obličeji vůbec není. Nevím, jak vás, ale mně to příšerně leze ne nervy. Prostě na té pleti na obličeji je vidět hned všechno, alespoň v mém případě. Každá nerovnováha, blbý období, potlačená emoce i nevhodný jídelníček. Je fakt, že kdyby mi na pleti tolik nezáleželo (buhví, odkud to mám), tak bych na spoustu potíží asi ani nepřišla, protože by se „děly uvnitř“ a mně by nepřišlo nutný něco začít hrotit. Tuhle reflexologii používá třeba hlavně čínská medicína. A s čím je spojená inkriminovaná oblast pod očima? S ledvinami.

Opuchlé, nateklé a vodnaté oční okolí ukazuje obecně na nerovnováhu ledvin. V ledvinách se prostě děje něco, co se snaží upoutat vaší pozornost. Když si honem skočíte k lékaři, ať vám je vyšetří, je možné, že s nejlepší vůlí nic nenajde (žádný nález, šutry, poškození apod.). Zdraví totiž není jen o fyzické rovině, ale jsou tu i další – jemnější, které hrají neméně významnou roli v celkové harmonii organizmu. Příjde mi, že západní svět nenahlíží na ledviny tak významně, jako třeba východní medicína, jsou to spíš ty orgány tam vzadu a hlavně, když hodně pijeme. Pro čínskou medicínu jsou však ledviny nejdůležitějším orgánem ze všech. Proč? Protože uchovávají vitální/životní energii. Je to ta energie, která vyživuje všechny ostatní orgány a ze které celý život čerpáme. V češtině proto máme hezké synonymum „tuhý kořínek“. Když o někom řeknete, že má tuhý kořínek, je to člověk zdravý, silný, s velkou vydrží, i když má třeba příšernej životní styl. Pravděpodobně dostal do vínku kvalitní ledvinovou energii. Oproti tomu někdo, kdo nemá ledviny zase tak slavný, musí o sebe mnohem víc pečovat, a přece má zdraví poměrně křehké. Množství této vitální energie má vliv na spoustu pochodů v těle a jedním z nich jsou třeba právě ty opuchlé oči. Co nám tedy ve skutečnosti otoky po ránu říkají? → máš vyčerpané zásoby energie, proto je cucáš z úložného prostoru jménem ledviny, což samozřejmě neprojde jen tak. Tyhle srandy jsou totiž vždycky na dluh.

3 tipy na oteklé oči po ránu

Kdo přeskočil rovnou sem, zopáknu, že oteklé oči po ránu souvisí na orgánové úrovni s vyčerpanými ledvinami. Dumala jsem, jak tuto životní energii do ledvin doplnit, aby byly víc v pohodě, a já měla ten obličej zase tak nějak hezčí, že jo.

Zaprvé – nevyčerpávat ledviny. Možná jste se teď zasmáli, že jsem nevymyslela nic světobornýho. Ono to nevyčerpávání ovšem není jen tak. První věc, která mi na zmírnění otoků pod očima funguje, je totiž vstávat tehdy, když se mému tělu chce. Jakmile se musím budit na příkaz a tahám si tak vitalitu z ledvin, hned je to znát a vypadám hrozně. Budit se dle vašeho ctěného rozvrhu chce ovšem práci, která vám to dovolí. Když to nejde, je důležité si pohlídat, v kolik chodit spát, abyste to tak nějak stihly. Mám vyzkoušeno, že mnohem lepší je vstát třeba i brzo ráno za kuropění, když se tělo samo vzbudí, než ještě slastně zalehnout a pak dostat ránu mezi oči. Tady je dobré vzít v potaz spánkový cyklus. Ten první – mně osobně – končí někdy kolem páté a ten druhý kolem osmé/deváté podle toho, jestli je zima, nebo léto. Suma sumárum je jasné, že mezi pátou a devátou se mi vstává úplně na prd skoro vždycky. Když si to zkusíte vypozorovat, bude se vám s vaší vitalitou mnohem lépe pracovat. Další věc, která ledviny významně vyčerpává, je strach. Ledviny jsou jedním z řídících orgánů a ty jako takové jsou symbolizované jednou konkrétní emocí. Ledviny mají strach. Pokud se dlouhodobě něčeho bojíte, máme úzkosti a nervy na pochodu, může se vám zdát, že to vlastně dáváte, ale buďte si jistí, že se tento deficit časem určitě projeví, a my se pak divíme, odkud že se ten zdravotní problém vzal, když nám přece nic nebylo. Tady je to o tom vyřešit buď tu situaci, co vás štve, nebo zjistit, proč vás to vyvádí z míry a trochu na sobě zapracovat, nebo alespoň v náročném období (a po něm především!) na sebe brát ohled a ten velký stres něčím kompenzovat.

Zadruhé – doplnit do ledvin živočišnou energii. Všimla jsem si, že když jím hodně živočišných potravin, ledviny jásají a můžou se konečně trochu uklidnit a dočerpat. Prostě to zvíře nám předává víc než jen hmotu, a pro zdraví člověka je to moc důležité. Na výrazně živočišném jídleníčku jsem spala jak mimino, vstávala v klidu, celý den byla soustředěná a nic mě nerozházelo. Díky tomu jsem si všimla, že mám otoky kolem očí ráno výrazně menší. Pokud by se vám nechtělo do živočišné stravy, zkuste houbu cordyceps, která tohle umí taky. Občas mi připadá, že bych k plné regeneraci potřebovala esenci z býka, či jak. Energie do ledvin se totiž nedoplňuje tak lehce, jak by se nám mohlo zdát. Jako se vším to chce dlouhodobější něžnou péči, aby se orgán po našem nájezdu dal zase dokupy.

Zatřetí – regenerovat ledviny. Regenerací ledvin mám na mysli, že jim občas dopřejete doplňky stravy a bylinky, které je pročistí a dají do pucu. Skvělé je dlouhodobé popíjení ledvinových čajů, které jsou pro tělo jemnější než jiné „kartáče“, a jednou za čas je fajn pořídit si nějakou bylinnou tinkturu a vybrat ji, možná i několikrát za sebou, nebo přinejmenším kúru opakovat. Dlouhodobě zatěžovaný orgán nedáte dohromady jednou lahvičkou, prostě vám to nějaký čas zabere, výsledky jsou ovšem opravdové, žádný haló efekt.

Poslední rada ze všech je, že pokud opravdu pijete malounko, budete mít ledviny asi trochu zanešené. Tady je třeba přemýšlet a nezačít hned do sebe klopit litry, které jste jindy nastřádali za x dní, ale začít postupně jako se vším. Jsem si vědomá toho, že výše zmíněné tipy jsou trochu náročné na naši ochotu a čas něco pro sebe udělat – taky je nedodržuju pořád – mně osobně ale pomáhá to, že vím, co a proč ledviny vyčerpává, a když potřebuji, znám nápravná řešení. Ve výsledku mi totiž zmizí i ten otravný papírek z nástěnky, který se nutně potřeboval projevit skrze můj krásný a odpočatý vzhled.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *