Hohoooo, světe, zboř se! Dostala jsem neslavnější parfém ze všech – Chanel N°5! Strašně jsem se jako dospívající těšila, až do něj jednou dospěju. Chanel se mi líbí odjakživa, energie a styl té značky jsou prostě přitažlivé, byť po jejich tvídovém kostýmu neslintám. Kdysi jsem pořád chodívala do parfumérií očuchávat kde co, a tohle byl jasný cíl. Jeden čas jsem teda na parfumérie zanevřela a to tehdy, když jsem měla značně rozsáhlé BIO okénko a chemie a umělotiny mi přišly fuj, nehodné mé pravé povznášející podstaty… Jj, přešlo mě to. Pamatuju si, že mi část slavného N°5 voněla a větší část spíš nevoněla. Přišlo mi to dobrý, ale určité ingredience mi prostě tehdy nešly pod nos. Ale věděla jsem, že jednou budou!

Myslela jsem si, že bude stačit určitý věk a s tímto parfémem se tak nějak samovolně skámoším. Ještě třeba před dvěma roky by to nešlo, ale teď to jde! Krom věku bylo třeba taky určitých zkušeností a prožitků, které mě prostě hodily trochu jinam. Překvapivě, no. Po návratu z Ekvádoru se můj čuch tak nějak celkově přeorientoval.

Dřív jsem měla hlavu ponořenou hlavně v kompozicích z čistě květinových tónů a dodneška je to něco, na co mě utáhnou. Milovala jsem třeba růže. A štípněte mě, jestli jsem byla schopná na sebe nalít cokoliv těžkýho. Ani… vůbec! Nesnášela jsem těžké složky jako patchuli nebo nedejbože vetiver. „Příšerný ingredience“ říkávala jsem si a dělalo se mi blbě, kdykoliv jsem je v parfému neomylně identifikovala. Patchuli je totiž zemitá esence, voní jako zemina a mech dohromady, podobně vetiver (hlavní složka v základech parfémů Chanel), což je teda dle mýho osobního soudu ještě o něco větší rychta. Zemité a nejzemitější esence ze všech, to prostě ke mně nikdy moc nešlo, zato jiskrnná květinovka uspěla vždycky.

Po návratu z Ekvádoru jsem si všimla, že už se nevrhám na povznášející éterické oleje s takovým nadšením. Bylo mi to tak trochu fuk. Oblíbila jsem si spíš vonné tyčinky, které jsou těžší, a světe, zboř se podruhý, patchuli! Mně začalo vonět patchouli! Zemitý mech. To prostě nechápete. Jenže když se podívám na to, co patchouli představuje a jak jsem se změnila, tak to dává hezký smysl. Jde to dohromady.

Jak voní slavný parfém Chanel N°5 [recenze]

Těžce, květinově, mýdlově. Někdo by to označil i za babskou vůni. Po rozvonění je to vůně sušší, těžší, lehce nasládlá. Někdo by tam ucítil závan pudru, další složky to ale velmi dobře vyvažují, takže se rozhodně nedá přirovnat k dnešním oblíbeným moderním pudrovkám typu Chloe. Tento parfém dává dohromady smysl. Tvoří harmonický celek, kde nic není špatně posazeno, což je hlavní důvod, proč ho jsem schopná nosit nehledě na jeho vhodnost (a podle čeho vůně vybírám). Dohromady je to prostě dobrý. Vůně není přeslazená, není přehnaně květinová ani výrazně pouze mýdlová. Všechny tyto složky se různě mísí dohromady a obecně byste ji označili za těžší vůni pro dospělé ženy. Vůně není dusivá.

Fotky Coco Chanel, které byste našli různě po Googlu, povahu parfému vlastně docela vystihují. Jde o vůni seriózní, nebanální a ženskou.

Strašně mě baví jejich flakon. Ten je prostě… dokonalej. Miluju čisté krásné sklo a jasné solidní linie, žádnou přeplácanost. Flakonek o 50 ml jde božsky akorát do ruky a je lehký! Občas dostanete do rukou sakra bytelnou lahev, kterou můžete ve své kabelce v pohodě zaměnit za půlku cihly 😀 To se tady nestane. Flakonek moc neváží, je tenký a prostě jednoduchý a krásný. Víčko přesně a opravdu pevně zaklapne, bez vašeho přičinění nikam cestovat nebude. Zároveň ho snadno sundáte. Disperze tekutiny je silná, ale jemná mlha. Trefit se dá.

A výdrž? Noo na to, že mám eau de parfum, tak jsem upřímně čekala i víc… Nejsilnější fáze je jen asi na hodinu a pak je po delší dobu ze mě cítit jen lehký závan, který je ale velmi, velmi příjemný. Občas po rozvonění máte na sobě úplně jinou vůni než na začátku, což nesnáším. Tady je pořád dobře rozeznatelný celý Chanel N°5, jen v lehounké formě, která jistě bude příjemná okolí. Co mě na tom baví – můžu se tím postříkat víckrát za den! Tak nějak mě ta vůně uklidňuje, potřebuju si k ní pravidelně přičichávat…

Složení Chanel N°5: čím voní?

hlava aldehydy (Chanelem proslavená mýdlová esence), ylang – ylang, bergamot, neroli, broskev
srdce kosatec, jasmín, růže, konvalinka (kytička pro starší? :D)
základ santalové dřevo, vanilka, vetiver, patchouli, větvičník (proto je to sušší, ha!)

Účinky patchouli a význam zemitých esencí v životě

Nechci paušalizovat, páč lidskej nos je propracovanej nástroj a jeho výběr souvisí se základními lidskými instinkty a duší, takže co platí pro mě, může být jiné u vás. Nicméně každá esence má obecně popsané vlastnosti a účinky a působí konkrétním způsobem na těle i na duši. Sledujte účinky patchouli: pačuli nám pomáhá být plně přítomen ve fyzickém těle. Pomáhá těm, kteří se cítí bez života a mají sklon utíkat z těla pomocí rituálů nebo jiných forem rozptýlení. Působí jako stabilizátor a uzemňovač. Podporuje cvičení jako je jóga, tai chi a je vhodným doplňkem všech spirituálních praktik. Používáním pačuli se člověk stává více uzemněným a pružným. Pačuli utišuje strach a pocity nervózního napětí, tiší srdce a mysl. Pomáhá člověku ocenit velkolepost fyzického těla a všech jeho přirozených procesů a funkcí. No není to bezva? Už jste k tomu někdy čuchali?

O čem jsou tedy zemité esence jako je právě patchouli nebo vetiver? Myslím, že o hmotné složce našeho života. Do té se dá zahrnout lidské tělo, peníze, jídlo, věci… zkrátka materiální svět jako takový. A komu tenhle rozměrem života dělá dobře a rád z něj nasává, budou ho pravděpodobně přitahovat i zemité esence (žádná ofenziva, pouze dohad). Tak proto mi třeba konečně voní i ten Chanel číslo pět!

P.S. Z úvodní fotky k tomuto článku mám obzvláště velkou radost. Dle mého se mi přesně podařilo zachytit povahu vůně Chanel N°5 tak, jak ji vnímám já – sytá jantarová záře!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *