To jsem si tak jednou tady v Ekvádoru říkala, že se začnu o sebe víc starat, až zase budu v civilizaci, kde existuje kosmetickej průmysl. Tady v Ekvádoru totiž téměř neexistuje. V obchodech tu najdete Head and shoulders, trochu těch nejhorších vlasových přípravků a pár umělých krémů, které vesměs stojí zaprd. Pak mi došlo, že čekám na nic. Že třeba žádná kloudná změna v tomhle směru ještě dlouho nemusí přijít a že bude lepší, když si vystačím s tím, co je. A tak jsem nakoukla do kuchyně, co tam je za dobroty, které bych si mohla dát i na obličej.

Pleťová maska na sjednocení tónu a rozjasnění pleti? Med a skořice

Pátrání mi netrvalo moc dlouho, protože jsem se jeden čas vyžívala v tom, že jsem svoji pleť a sama sebe honila jak nadmutou kozu, aby nějak (hezky!) vypadala. Tehdy jsem si hodně oblíbila domácí pleťové masky z medu. Byla to vlastně náhoda.

Jednou z mých největších oblíbenkyň a objevů v přírodních maskách na pleť byla ájurvédská prášková Tarika. Na pleti hřála a čistila tak, že jsem každý večer nadskakovala radostí o metr výš. Jako prášková maska (a navíc čistící) do sebe přirozeně nacucávala vlhkost a tuky. A taky nečistoty, jasně. Trochu mě zlobilo, že něco tak skvělého má i svoje negativní účinky, protože moje pleť je spíše v té sušší zóně, a tak jí to né vždycky dělalo dobře. Ptáte se – nebo možná ani ne, ale já vám to stejně řeknu – jak může být suchá pleť s akné? Jednoduše. Neměla jsem blbou pleť proto, že bych si ji večer neuměla umýt (i když to je taky velká sranda, když se začnete v přírodní kosmetice vrtat), ale měla jsem ji špatnou kvůli mylně zvolenému jídelníčku. A tak jsem přemýšlela, s čím masku smíchat, aby se moje pleť nevysušovala, a přitom byla hezky čistá a jasná. A v hlavě se mi objevil med.

Miluju med a všechny myslitelné včelí produkty. Propolis do sebe kapu už léta a pořád zabírá skvěle, zbožňuju včelí pyl a jeho obsáhlost z hlediska živin, včelí vosk, po kterém moje pleť vrní blahem, a miluju vůni přírodních medových svíček, takových, které najdete na vánočním trhu.

Med sám o sobě má vlastnosti, které pro pleť oceňuju. Je přirozeně antibakteriální, pleť vyživuje a nijak ji nevysušuje ani nedráždí. Jako základ pleťových masek k nezaplacení.

Na tuhle báječně vonící masku budete potřebovat lžičku medu a půlku lžičky mleté skořice. Skořice krásně prohřívá a prokrvuje, navíc je sama o sobě antibakteriální. Tato maska krásně sjednocuje tón pleti, rozjasňuje a zanechává pleť hladší. Drobný prášek skořice vám mimo jiné z této pasty udělá jemňoučký a ukrutně příjemný peeling.

Akné a flíčky na pleti skvěle zahojí medová maska s kurkumou

Už jsem to určitě xkrát někomu někde cpala. Že na jebáky dokonale zabírá kurkuma. Že to prostě zmizíkuje všechny ty nepěknosti, které si kolikrát ještě sami způsobíme vlastnoručním „odborným zásahem“. Asi se divíte, jak to jako s tou kurkumou myslím, když je to koření a ke všemu koření dosti žlutě barvící? To máte tak. Byla jednou jedna Indie a ta objevila, že kurkuma je něco jako zdravotní zlato. A uběhl nějaký pátek, než jsme si toho na moderním západně všimli také. Pokud nemáte rádi indickou kuchyni, občas si tohle skvělé koření plácněte alespoň na obličej. Kurkuma má totiž jednu zásadní vlastnost, pro kterou se užívá i jako výtečný doplněk stravy, a totiž tu, že je protizánětlivá. Akné je v termínech dermatologie především zánětem.

Kurkuma skvěle hojí již vzniklé akné.
Sjednocuje tón pleti, pokud vám po nějakém pupínku zůstal tmavý pigmentový flíček.
Hojí i případné záněty uvnitř, které vy sice ještě nevidíte, ale pořád se vám v zrcadle něco nezdá.

Třetí příčina mě třeba osobně štvala asi nejvíc – viděla jsem, že uvnitř pleti se pořád něco děje, a ten neklid se projevoval navenek nesourodou texturou a flekatou barvou. Připadá mi, že pleťová maska s kurkumou hojí pleť do krásy i hloubkově.

Jak se poprat se žlutou kurkumovou pleťovou maskou, abyste mohli v klidu mezi lidi

To si trochu dělám srandu, ale vybavuju si své pocity při prvním nanášení kurkumy na obličej. Měla jsem v hlavě katastrofické scénáře obličeje žlutšího než žloutek, že nebudu moct týden vylést z baráku. Hele, v pohodě. Když si kurkumu nesmícháte s pouhou kapkou vody a v celé parádě to takhle nenanesete na obličej, tak se nic nestane. Kurkumovou masku si můžete udělat na dvojí způsob – buď s již zmíněným medem, nebo s obyčejným bílým jogurtem. Jogurt do masky přidá ještě něco navíc z protizánětlivých účinků, tahle směs krásně hojí a navíc je chladivá, což jedinci s pletí rozehřátou záněty oceňují. Já mám pochopitelně oblíbenější první variantu s medem. Kolik čeho budete potřebovat?

Stačí vám jedna vrchovatá čajová lžička medu/jogurtu a pak na max půlku lžičky kurkumu. S tou to s množstvím přehánět nemusíte. Masku si nechte na obličeji tak 20 minut a pak smyjte příjemně teplou vodou. Ideální bude, když si masku na pleť dáte několik večerů za sebou. Musím říct, že mně se pleť po každém použití masky líbí vždycky o něco víc než předtím. Jak budete vypadat po umytí? Budete mít na celém obličeji lehce nažloutlou barvu, ta se dá ale dobře sundat. Nejlepší jsou vlhčené kosmetické ubrousky. Těmi sundáte skoro všechno, takže na vás žádný kurkumový zásah nebude vidět. Navíc jsou příjemné a pleť zbytečně nedrhnou. Dobré jsou také papírové kuchyňské utěrky, které následně vyhodíte. Rozhodně si obličej v zoufalosti nesdírejte ručníkem, protože ten už pak nejde vyprat. Po umytí masky můžete pokračovat ve svých obvyklých zkrášlovacích rituálech jako je čištění pleti gelem/mlékem/olejem apod. atd. Masku si vždy dělejte na noc, do rána se lehké zabarvení vytratí. A ano, dejte si před ulehnutím na polštář něco, u čeho vám nebude líto, že jste si to obarvili, protože i když vám bude připadat, že jste si masku smyly dokonale, vždycky někde trocha zůstane. A co vy, jaké mastičkové dobroty doma mícháte? Pochlubte se svými recepty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *