Recept na jednoduchý sladký dezert, který jsme tady s holkama v poslední době otočily už mockrát. Náš padre – byť bez slinivky – je totiž mlsná huba. No a my tři holky v kuchyni se po odpoledních vyžíváme debužírováním dobrot, oslazováním života a zaháněním občasné nudy kuchtěním nějakého dortu či koláče. Tenhle recept není ekvádorský, máme ho od místního Itala, ale jedeme v něm všichni. Vážně to vypadá úplně stejně jako salám, akorát je ze sušenek, čokolády a ořechů. Jak na něj?

Ingredience

2 – 3 balení obyčejných sušenek
1 tabulka hořké čokolády na vaření
1 tabulka mléčné čokolády, nebo pár lžic cukru krystal
1/4 másla
pár lžic mléka
jakékoliv oblíbené ořechy či jejich směs
trocha likéru na dochucení – dobrovolné

Příprava

Tento recept se dělá za studena, na dezert nepotřebujete troubu, pouze na ohni rozehřejete čokoládu, abyste mohli vše smíchat. Vezmete si jakoukoliv větší mísu, do které budete postupně přidávat ingredience.

Základ této dobroty tvoří sušenky. Nemusíte se tedy matlat s žádným těstem, péct ho a čekat, až vychladne. Jaké sušenky jsou vhodné? Potřebujete sušenky obyčejné, bez příchutě, bez náplně. Ty nejobyčejnější světlé máslové budou ideální, třeba tyhle. Podle toho, kolik „salámů“ budete chtít mít, tolik si kupte balení, ale 2 – 3 by měly stačit.

Jsem tady přibrala 3 kila.
Konečně vítězství hmoty nad duchem…

Sušenky nalámejte do mísy, vemte si nějakou skleničku nebo hrnek a dnem začněte sušenky drtit, abyste z toho měli homogenní hmotu. Nemusíte jít až do extrému konzistence prášku, stačí, když vám vznikne jemná drť. V menším hrnci si mezitím rozehřejete čokoládu. Dáte tam celou tabulku hořké čokolády a čtvrtku másla a necháte rozehřát. Postupně přidávejte po troškách mléko, aby vám vznikla krásná jemná pasta podobná Nutelle. Jen čokoláda s máslem se totiž nespojí, tuk se bude oddělovat a celá směs bude bez mléka vypadat divně zdrcle. Podle libosti a chutě (a také podle míry sladkosti použitých sušenek) přidejte cukr nebo nějakou sladkou čokoládu, aby vám směs prostě chutnala.

Výroba

Cca hrnek nadrcených sušenek si dejte stranou a na zbytek v míse vylijte tuto rozehřátou čokoládovou směs. Celé to rukama spojte a promačkejte do jedné konzistentní hmoty. Je možný, že když budete mít větší množství sušenkové hmoty, že budete rozehřátou čokoládu ještě přidělávat. Uvidíte sami podle barvy, měla by být spíše tmavě hnědá se světlými kousky.

Na závěr přisypte hrnek odstavených nadrcených sušenek a nadrcené ořechy (ne úplně na jemno, středně stačí). Pokud byste si všechny sušenky nechali v míse a nalili na ně čokoládu, bude mít všechno stejnou barvu. Pokud chceme docílit struktury sálamu se světlými a tmavými kousky, je třeba si trochu sušenek nechat stranou a přidat až na závěr. Nakonec kápněte trochu likéru na dochucení, pokud budete chtít. My tady do toho lijem nějaký pomerančový cuc…

Rukama vytvarujte do středně velkých šišek, každou šišku zabalte do průhledné potravinářské fólie a celé dejte do mrazáku. Až na to budete mít chuť, vyndejte jeden ztuhlý čokoládový „salám“, nakrájejte na malá kolečka a pusťte se do toho. Musím říct, že je to docela sytý, i když se mi tady jednou podařilo sežrat celou šišku sama, měla jsem nějaký divný dopoledne… Ale to asi nebudu jediná, což?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *