Kreativní proces ne že by bolel, to vůbec, ale když na něj člověk není zvyklý, může ho zaskočit pocit, že místo lehkého pírka tlačíte ze sebe třeba balvan. Chce to praxi a cvik, aby to proudilo, aby byl člověk otevřený a důvěřoval. Sobě i procesu. V následujících dvou postojích se máchá víceméně každý, hlavně teda začátečníci. A jsou to spolehlivé způsoby, jak zabránit, abyste cokoliv vytvořili.

Netvořili jste měsíce? Nevadí, ono to z vás samozřejmě hned vyleze

Když není člověk zvyklý ze sebe něco vytvářet, může ho představa tvořivého procesu jaksi skřípnout. Je to přece jen úplně jiná práce se sebou samým než při jakékoliv jiné činnosti. Je potřeba sáhnout do sebe, tam najít či uchopit to něco a aktivně z toho navenek vytvořit něco konkrétního a ideálně kloudnýho. A to je nepříjemný – to sáhnutí dovnitř a aktivní zhmotňování nápadu. A tak se vám do toho hnusného začátku nechce, i když po kreativní činnosti toužíte. Budete otálet, budete se vztekat, budete zuřivě mlátit hlavou sem a tam a budete se moct zcvoknout z představy, proč to něco už není před vámi hotový, když to uvnitř tak jasně cítíte! V takovéhle kvalitní masírce je potřeba se uvolnit a to následovně:

Když vás tlačí nezvyk tvůrčího procesu a nemůžete ten balvan ze sebe vydolovat, je potřeba se na to vyprdnout a začít nanečisto a úplně jinak – nezávazně, nedokonale, bez záměru. Já když mám např. v hlavě bezvadnou představu článku, ale delší dobu jsem nepsala, nemůžu se někdy dostat přes svůj vlastní blok, kdy chci vyhodit obrovský a dokonalý dílo ven strašně malilinkým otvorem. A to frustruje, takže se zabejčíte ještě víc a už šupajdíte po spirále dolů.

Podstata uvolnění v tomhle bodě je taková, že naprosto nenásilně ze sebe necháte proudit cokoliv, co vás napadne, a postupně si ten tvořivý otvor rozšíříte a pak i lépe uchopíte to něco uvnitř. Já v takovou chvíli začnu psát první blbost, co mě napadne. Třeba že jsem si ráno dala rohlík s máslem a nechutnalo mi to. Píšu úplně obyčejně, nesnažím se a mám všude chyby, protože na výsledku tady nezáleží – nikde to ukazovat nebudu. A jak pokračuju, začnu se uvolňovat a začnu se v tom psaní cítit dobře. Začnu mít radost a dobrý pocit a už tak strašně netlačím na pilu. Většinou mi potom to psaní samo od sebe v určitém bodě skočí na téma, o kterém jsem chtěla původně psát a kde mi to nešlo. Takže pokud nejsem zvyklá tvořit, je třeba ten tvořivý proud nejdřív znovu odšpuntovat!

Nemáte praxi? V pohodě, dokonalej výsledek budete mít na první dobrou!

Právě jste začali a vypadá to hrozně? Už už to chcete mít hotový a užít si ten skvělý pocit satisfakce z dokonalého výsledku, ale totálně vám drásá nervy představa, že to možná bude ještě dlouho trvat? To je tak. Někdy člověk vyflusne na první dobrou přesnou věc. Tisíckrát lepší, než jaká byla původní myšlenka. To je pak balada. Jenže takhle to nefunguje pokaždý a je to spíš šťastná konstelace všechno možnýho. Tenhle tlak na absolutní výkon bez chyb a ztráty času funguje jako paralizér. Přitom je to nesmysl. Nikde není psáno, že to musí být hotový na první pokus a že první verze nemůže být špatná a trapná…

Božínku, zblázní se něco, když to budu dělat natřikrát? Ano, zblázní, moje netrpělivost. V takovou chvíli je třeba přijmout následující: smířit se s tím, že to bude trvat, že se to bude vyvíjet a že to budete dělat na několikrát. Když se s tímhle srovnáte, nebude vám zatěžko vlastně začít. Stejně to teď perfektní nebude, tak co, jakýpak křeče.

Lepší než zaměřovat se na výsledek, který chci a nemám, je zaměřovat se na to, jak se teď cítím. Jaký pocit mám? Jaká myšlenka je teď tak jasná, že nemám žádný problém ji vyjádřit? A to dostat ven. Když se soustředím na přítomnost a na sebe, vyleze to, co přesně v tu chvíli má a je to dobrý. A když se zbytečně netrpělivě neohlížím dopředu, můžu takhle nakonec zmáknout celý tvořivý proces a vlastně se u toho zas tolik nezapotit. Jen mít trpělivost a prostě uvolněně pořád pokračovat. A třeba na etapy. Vždyť to vůbec nevadí.

Tvořit kousek po kousku a uvědomovat si, jak vás to baví a těší. A ono to dílo světlo světa nakonec zahlédne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *